Rośnie liczba zachorowań na odrę. Osiem razy więcej przypadków niż rok temu

Od stycznia do połowy listopada w Polsce na odrę zachorowało blisko 1400 osób. To osiem razy więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Zobacz wideo

Jak pokazało tegoroczne badanie Eurobarometru, niemal połowa obywateli UE uważa, że szczepionki mogą wywołać częste i poważne skutki uboczne. Z raportu prezentowanego kilka dni temu w KE wynika, że nawet jedna trzecia lekarzy może kwestionować skuteczność szczepień.

 Wyniki badań mają potwierdzenie w statystykach. Od połowy listopada w Polsce zachorowało 1400 zachorowań, osiem razy więcej niż rok temu. 

- We wszystkich tych przypadkach pacjent zero ma kontakt z zagranicą - przeważnie z Ukrainą - tłumaczy Jan Bondar rzecznik GIS. 

Z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Europie najtrudniejsza sytuacja jest właśnie na Ukrainie. Odnotowano tam już 56 tysięcy zachorowań na odrę. 

Niestety - jak podkreślają eksperci - poziom wyszczepialności od 10 lat systematycznie spada. Ten negatywny trend to konsekwencja m.in coraz większej aktywności ruchów antyszczepionkowych i braku odpowiedniej reakcji na walkę z powielanymi przez nich fałszywymi informacjami.

DOSTĘP PREMIUM