"Robimy to dla wszystkich - solidarnie z sędziami". Protest w obronie sędziów w miastach w całej Polsce

To protest w obronie między innymi odsuwanych od orzekania sędziów takich jak Paweł Juszczyszyn z Olsztyna, który miał wątpliwości dotyczące prawidłowości wyboru sędziego w sądzie I instancji. Chodzi o legalność powołania nowej KRS, która opiniuje kandydatów na sędziów.
Zobacz wideo

"Robimy to dla wszystkich - solidarnie z sędziami" - to hasło protestu w obronie sędziów, który odbędzie się dziś po południu przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie, ale też w mniejszych, takich jak Lubaczów, Złotów czy Zgorzelec i większych miastach w Polsce (w Lublinie, Krakowie, Poznaniu oraz w Zakopanem) oraz za granicą, np. w Berlinie czy w Brukseli. Wszystkie manifestacje rozpoczną się o godz. 16.

Sędzia Paweł Juszczyszyn do niedawna pracował w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Wydał postanowienie nakazujące szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm od miesięcy nie chce tych informacji ujawnić i zasłania się przy tym danymi osobowymi. Najpierw Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu delegację, co oznacza, że wróci on do orzekania w sądzie niższej instancji, dziś okazało się też, że sędziego czeka postępowanie dyscyplinarne.

Z kolei sędzia Olimpia Barańska-Małuszek dowiedziała się, że za sprawę dyscyplinarną, która dotyczy jej dwóch wpisów na Twitterze (jeden odnosił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro), rzecznik dyscyplinarny domaga się zawieszenia jej w czynnościach i obcięcia pensji.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM