Historyczny moment. Zaczęła się rozbiórka najsłynniejszej w Polsce samowoli budowlanej

W poniedziałek rozpoczęła się rozbiórka Czarnego Kota - hotelu znajdującego się na warszawskiej Woli, zwanego najsłynniejszą samowolą budowlaną w kraju. Sądowo-urzędnicza batalia w tej sprawie ciągnęła się 10 lat.
Zobacz wideo

"Coś się kończy... dzisiaj rano została zawarta umowa na rozbiórkę #CzarnyKot - służby z wykonawca właśnie weszły na teren, gdzie przeprowadzona będzie likwidacja najsłynniejszej samowoli budowlanej w Polsce. #PresjaMaSens" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W rozbiórkę Czarnego Kota nie wierzył chyba nikt, kto śledzi historię tej nieruchomości. Budynek - który zyskał miano najsłynniejszej samowoli budowlanej w Polsce - to hotel znajdujący się na warszawskiej Woli, przy ulicy Okopowej. Powstał pod koniec lat 80., jako jednopiętrowy pawilon. W następnych latach szybko zaczął jednak rozrastać się o kolejne kondygnacje i skrzydła, które powstawały już bez odpowiedniego pozwolenia.

10 lat walki o rozbiórkę

W końcu urzędnicy wypowiedzieli prywatnemu właścicielowi działkę, na której znajdowała się nieruchomość, a potem - przez kolejną dekadę - próbowali rozebrać nielegalne części budynku. Kolejne decyzje zarówno sądów, jak i urzędników w tej sprawie nie przynosiły efektu - prawnicy reprezentujący Czarnego Kota skutecznie się od nich odwoływali, znajdując luki, które pozwalały odwlec rozbiórkę.

W grudniu ubiegłego roku zapadł w końcu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - od niego przedstawiciele hotelu nie mogli się już odwołać. To nie zakończyło jednak epopei.

Aby móc rozebrać nielegalne nadbudowy - stołeczny ratusz musiał wyłonić firmę, która to zrobi - w formie przetargu. Dwa z nich zakończyły się fiaskiem, bo wpływające oferty były wyższe, niż zakładano. Ostatecznie - w trzecim przetargu - zwyciężyła firma P.H.U. REC-TOM, która ma rozebrać budynek za 1,4 mln zł. Ma na to 90 dni.

Jak poinformował "Gazetę Stołeczną" Andrzej Kłosowski, dyrektor powiatowego nadzoru budowlanego, w poniedziałek 1 grudnia wykonawcy udało się wejść na teren nieruchomości. - Nie było prób oporu ze strony właściciela hotelu - podał. Nakaz rozbiórki nie obejmuje parteru i pierwszej kondygnacji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM