Najlepsze polskie szkoły to te, których nie ma. Świetny wynik polskich gimnazjalistów w badaniu PISA

We wtorek poznaliśmy wyniki światowego badania edukacyjnego PISA 2018. Polscy 15-latkowie znaleźli się w czołówce państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o matematykę i nauki przyrodnicze. Na skutek reformy przeprowadzonej przez rząd PiS, polscy gimnazjaliści po raz ostatni wzięli udział w badaniu.
Zobacz wideo

Polscy uczniowie zajęli wysokie miejsca we wszystkich trzech kategoriach. W matematyce zdobyli 516 punktów i znaleźli się na trzeciej pozycji w Unii Europejskiej - lepsza okazała się Estonia (523 pkt) i Holandia (519 pkt).

Jeśli chodzi o nauki przyrodnicze - tu również Polacy zajęli trzecie miejsce w UE i zdobyli 511 punktów. Na pierwszej pozycji ponownie uplasowała się Estonia (530 pkt), a na drugim Finlandia (522 pkt).

W czytaniu zaś Polscy uczniowie byli na miejscu czwartym w UE z liczbą punktów 512. Nad nami znalazły się: Estonia (523 pkt), Finlandia (520) i Irlandia (518).

- Jeśli przyjrzeć się czołówce najlepszych wyników edukacyjnych w badaniu PISA, to widać, że Polska jest w czołówce najlepszych wyników na świecie. Jeszcze lepiej jest jeśli chodzi o samą Europę, wtedy wyniki polskich 15-latków znajdują się w pierwszej trójce najlepszych wyników w Europie - podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Co to jest badanie PISA?

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) organizuje międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych państwach. Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od 2000 roku.

W 2018 roku w badaniu uczestniczyło 79 krajów i regionów, a liczba przebadanych uczniów przekroczyła 660 tys. Polskę reprezentowało 5653 młodych Polaków z 227 szkół. Byli to w większości uczniowie III klas gimnazjów, przedostatni rocznik gimnazjalistów.

W porównaniu do ostatniego badania z 2015 roku - w każdej kategorii Polscy uczniowie zdobyli o kilka punktów więcej. Największy progres zrobili w matematyce - o 12 punktów (z 504 do 516), potem z nauk przyrodniczych - o 11 punktów (z 501 do 510) i stosunkowo najmniejszy w czytaniu - o 6 punktów (z 506 do 512).

Na dobry tegoroczny wynik gimnazjalistów uwagę zwrócił m.in. Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Sukces polskich gimnazjalistów w badaniach PISA!! Gratuluję uczniom i nauczycielom! Wyniki potwierdzają, ze likwidacja gimnazjów była ogromnym błędem i wynikała z politycznych kalkulacji, a nie jakości pracy szkół" - napisał na Twitterze.

W podobnym tonie wypowiedziała się Dorota Łoboda, stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej i jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji. "W badaniu PISA ostatni rocznik polskich gimnazjalistów wypadł świetnie! To jak? Może jednak gimnazja się sprawdziły?" - napisała.

Likwidacja gimnazjów

W polskim systemie edukacji nie ma już gimnazjów - w 2016 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt likwidujący te szkoły i przywracając ośmioklasowe podstawówki.

Proces likwidacji gimnazjów rozpoczął się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie, którzy ukończyli w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej stali się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończył gimnazjum, kończąc tym samym likwidację gimnazjów.

W badaniu PISA 2018 polscy gimnazjaliści wzięli udział po raz ostatni. W kolejnych badaniach ocenieni zostaną uczniowie klas ósmych.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM