Związkowcy z Huty Pokój rozpoczęli protest głodowy. Domagają się rozmów z przedstawicielem rządu

Ośmiu pracowników Huty Pokój okupuje siedzibę spółki Węglokoks w Katowicach, dwóch z nich rozpoczęło głodówkę. Obawiają się o przyszłość zakładu i domagają się przyjazdu przedstawiciela rządu.
Zobacz wideo

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej - należąca do spółki Węglokoks - znajduje się w złej sytuacji finansowej. Związkowcy obawiają się, że upadnie. Zarzucają też właścicielowi niewywiązywanie się z zawartych z nimi umów, które miały ratować ich zakład. Dlatego we wtorek rano zaczęli okupację siedziby spółki. Twierdzą, że będą protestować do skutku - mają śpiwory i napoje.

Z protestującymi rozmawiali przedstawiciele zarządu Węglokoksu, jednak nie udało się dojść do porozumienia. Związkowcy oczekują, że na miejscu pojawią się przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego, na przykład z nowego Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

W drugiej połowie września w Rudzie Śląskiej podpisano porozumienie między hutą, Węglokoksem i związkowcami, przewidujące m.in. przeniesienie dwóch zakładów produkcyjnych Huty Pokój do nowej spółki i częściowe oddłużenie tej firmy wobec Węglokoksu. Umowa - jak wówczas informowano - ma zapewnić hucie ciągłość produkcji i uratować miejsca pracy. Strony zobowiązały się do współpracy i współdziałania w celu restrukturyzacji huty oraz jej zadłużenia. Ustalono też zakres i harmonogram działań restrukturyzacyjnych.

- Węglokoks się nie wywiązuje z tego porozumienia - powiedzieli reporterce TOK FM protestujący. - 23 grudnia miało być przejęcie nowej spółki powstałej z dwóch wydziałów produkcyjnych, ale raczej do tego nie dojdzie. Huta pracuje, ale nie takim trybem, jak zawsze. Robimy bardzo mało - dodawali.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, wraz z należącymi do niej mniejszymi spółkami, należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu, któremu winna jest ponad 170 mln zł. Kolejne ok. 50 mln zł to dług wobec banków. Przedstawiciele obu firm tłumaczą, że obecna sytuacja to efekt wielu lat nawarstwiających się problemów, w szczególności coraz trudniejszej sytuacji na europejskim rynku stali.

Plan restrukturyzacji, który ma być realizowany w wyniku wrześniowego porozumienia, zakłada przede wszystkim przeniesienie dwóch zakładów produkcyjnych - Stalprofile i Walcownia - do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "Huta Pokój Profile". Wszystkie udziały w tej spółce, w ramach częściowego potrącenia wierzytelności, nabędzie Węglokoks. Dzięki takiemu rozwiązaniu huta ma zostać znacznie oddłużona, a ciągłość produkcji i zatrudnienia ma być utrzymana.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Ruda Śląska. Związkowcy z Huty Pokój rozpoczęli protest głodowy
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 15 razy 9

  Głosowaliscie na nich, to teraz pocałujta w grzywke wójta.

 • barakuda62

  Oceniono 5 razy 3

  Spoko- PiS wam da... przecież przed wyborami obiecali😂😂😂

 • remo29

  Oceniono 7 razy 3

  Mati przyjedzie za 4 lata, przed następnymi wyborami, na tę chwilę Śląsk na już w dupie.

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 3

  MorawieCKA-prymier ,razem z PiS niszcza polske i Polakow.Wykanczaja hutnictwo i hutnikow,niedawno ta menda podpisala kontrakt na Import stali z chin.Podobnie jest z weglem,MorawiecKA podpisal Import z Ukrainy i Rosji a nasze gornictwo doprowadzil do upadku.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Niech jada do Brukseli, rzad ma juz prooblem z KE za niedopuszczalne dotacje do energetyki w zwiazku z certyfikatami CO2, to wkrotce bedzie najpowazniejszy problem Polski i duzy znak zapytania nad sensownoscia pozoostawania w UE. Czerskie tepoozacepie niczym sie nie interesuje i na niczym sie nie zna, ale rzad i my pisiory od lat ostrzegalismy przed polityka klimatyczna Nemiec.

 • honkers

  Oceniono 5 razy 1

  Mittal się wycofał z Krakowa a Węglkoks zniszczył do końca polskie hutnictwo. Desant Misiaków PiSiaków, szczególnie na Hutę Łabędy to przykład niekompetencji, buty i głupoty.

 • lynx4

  Oceniono 5 razy 1

  Jeśli chcą walczyć o hutę, to na początek powinni zmienić jej nazwę z "Pokój" na "Wojna".

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Drodzy hutnicy i górnicy. PiS juz wam macha przed oczami flagą w czarno białą szachownicę, co dla was oznacza
  koniec wyścigu i zjazd do szatni. Spowolnienie gospodarcze na świecie spowodowało, ze wystarczy na świecie stali wyprodukowanej w Chinach i Korei Płd. No i te ocieplenie klimatu o którym was Morawiecki i Szydło nie informowali. Ale juz po wyborach i nawet nie macie się do kogo poskarzyc. A jak zechcecie strajkowac, to sobie strajkujcie jak nauczyciele na przykład, albo lekarze rezydenci. dudy i Morawieckiego to nie obchodzi.

 • true_lysander

  Oceniono 12 razy -2

  A Chińczyk się cieszy. Będzie za chwile produkował bez żadnych norm emisji CO2 stal w swojej hucie w Chengdu. Potem ta stal przypłynie pół świata do Katowic na statku zasilanym najgoszą zasiarczoną ropą i powstanie z niej nowy wieżowiec w Katowicach. Do atmosfery trafi jeszcze więcej zanieczyszczeń niż by to zrobiła europejska huta w Katowicach a swoje dołoży diesel statku. Ale trzymajmy te opłaty za emisję CO2 w UE na horrendalnych poziomach, a na świecie będzie więcej syfu w atmosferze oraz znacznie poprawimy humory Rosji , USA, Chinom, Indiom , a nasi niech sobie pogłodują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX