"Troszczmy się nie tylko o żubry w logo banków". Kraśko prosi premiera, żeby był jak... Zygmunt August

- Nie apeluję, panie premierze, żeby był pan jak Tommy Lee-Jones w "Ściganym", ale może chociaż jak Zygmunt August 500 lat temu - mówił w TOK FM Piotr Kraśko. Dziennikarz prosił, by szef rządu zainteresował się losem żyjących w Polsce żubrów. Bezpośrednim powodem apelu jest zastrzelenie żyjącego w okolicach Słupska Pyrka. Żubra znaleziono z odciętą głową. - Nikomu ten Pyrek krzywdy nie robił - podkreślił Kraśko.

Zastrzelonego i okaleczonego żubra znaleziono w lesie niedaleko Słupska. Według ekspertów był to prawdopodobnie jedyny żubr żyjący na Pomorzu.

- Prawdopodobnie przywędrował z okolic Drawska. Było mu tam dobrze. Raz na jakiś czas potrafił dołączyć do stada krów, chodził sobie po lesie, wyjadał czasem ziemniaki (stąd  wzięło się nadane przez mieszkańców imię - red.). Ale ludzie, którzy mieszkali w okolicy, bardzo go lubili. Nikomu ten Pyrek krzywdy nie robił. Aż ktoś zastrzelił żubra. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, ale nie w związku ze spowodowaniem zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach - za co groziłoby pięć lat więzienia, tylko w związku z uśmierceniem zwierzęcia pozostającego pod ochroną gatunkową, za co grozi kara do dwóch lat więzienia - mówił Piotr Kraśko w Poranku Radia TOK FM. 

Zdaniem dziennikarza dobrze byłoby, gdyby to, co wydarzyło się w okolicach Słupska, zwróciło uwagę Mateusza Morawieckiego. - Nie apeluję, panie premierze, żeby był pan jak Tommy Lee-Jones w "Ściganym", ale może chociaż jak Zygmunt August 500 lat temu. On wtedy, kiedy żubrów były w polskich lasach tysiące, wydawał imienne zezwolenia na polowania na żubra i określał, ile ewentualnie żubrów można upolować. Żubry wyginęły w XII wieku w Anglii, w XIV wieku we Francji, w XVI w Niemczech. A u nas są i troszczmy się o nie - apelował Kraśko. 

Warto przypomnieć, że żubry w naszych lasach żyją dzięki specjalnemu programowi, który realizowano w czasach II RP. Po tym, jak w 1919 roku padł ostatni żyjący na wolności żubr, zdecydowano się na odbudowę gatunku, w oparciu o zwierzęta żyjące w ogrodach zoologicznych. 

Żubr. Nie tylko w logo banku

- Wspaniale, że żubr wrócił, jako część logo zrenacjonalizowanego banku (Pekao SA - red.). Ale troszczmy się nie tylko o te żubry, które są w logo banków, ale i te, które chodzą po naszych lasach. A żubr, którego zastrzelono, naprawdę był zwierzęciem kochanym przez tych, którzy tam mieszkali. Panie premierze, proszę się tym zainteresować i proszę doprowadzić do tego, żeby takie rzeczy się nie działy - otoczyć jakąś opieką nasze żubry. Jeżeli robił to już 500 lat temu Zygmunt August, to można dbać i teraz - uważa Piotr Kraśko. 

Dziennikarz przypomniał też, że w czasie kiedy zginął Pyrek, w pobliżu odbywało się zbiorowe polowanie oraz kilka mniejszych. - Nie wiadomo, czy to ktoś z uczestników polowania oddał ten strzał. Ale warto byłoby się tym zainteresować i chronić wspaniałe polskie żubry - podsumował gospodarz Poranka Radia TOK FM. 

Według danych z 2018 roku, w Polsce żyje obecnie ok. 1800 żubrów (w hodowlach zamkniętych oraz na wolności).

Piotr Kraśko apeluje do premiera. I serwuje piosenkę, której w Poranku Radia TOK FM chyba jeszcze nie było. Posłuchasz dzięki aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
Piotr Kraśko prosi Mateusza Morawieckiego, aby był jak... Zygmunt August
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 15 razy 7

  Morawiecki wiele rzeczy powinien robić a nie robi.
  Najlepiej mu wychodzi jeżdżenie po wioskach i zakłamywanie rzeczywistości.
  JAK DŁUGO JESZCZE ???????
  Marzę sobie o dymisji tego "rządu" jak najszybciej.
  Czego sobie i Państwu życzę.

 • veerappan

  Oceniono 6 razy 2

  Panie Kraśko, naprawdę nie rozumiem po co ta drętwa gadka.
  Żubry są aktualnie w Polsce chronione na podstawie Ustawy o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 92, poz. 880). Minister Środowiska wydał również szczegółowe Rozporządzenie z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dziennik Ustaw RP Poz. 1348). W Załączniku nr 1 tego rozporządzeniu na liście gatunków objętych ochroną ścisłą jest wymieniony żubr z zaznaczeniem, że wymaga on ochrony czynnej. Ponadto żubr został umieszczony na liście zwierząt ginących i zagrożonych, w tak zwanej Czerwonej Księdze (Red Data Book), wydanej po raz pierwszy w 1966 roku przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Żubry podlegają także międzynarodowym konwencjom.
  Lepszej ochrony dziko żyjącym zwierzętom nie da się zapewnić. Chyba, że oczekuje Pan, iż Premier zarządzi, aby za każdym żubrem spacerował funkcjonariusz policji lub Służby Leśnej.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 2 razy 0

  morawiecki morawieckim - ale żubra zastrzelił jakiś niedowartościowany janusz z małym ptaszkiem. co za naród... przykro pisać, ale to się nie zmieni. chyba, że każdemu żubrowi przydzielą łosia z SOP :)

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież temu, który zastrzelił (postrzelił jak się teraz mówi) żubra, nie o KRZYWDĘ chodziło,
  a o TROFEUM!
  Kto takim może się pochwalić?

 • tetradrachma

  Oceniono 9 razy -3

  KRASKO, ty się weź ogarnij !!! Premier, na głowie ma inne groźniejsze, choć tez rogate, zmartwienie ! Diabeł z Piekielnika, może go zapytać skąd te, na zone przepisane, 30 baniek !!!!

 • olal.bana.gw

  Oceniono 6 razy -4

  Mnie interesuje czy leb ucieto jak nakazuje tradycja katolicka pila czy po staroslowiansku czyli barbazynsku siekiera.Bardzo wazne dla teorii wymuszania jedynej wiary w PL i rozwoju bandytyzmu z tym idacego. Amen.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 12 razy -4

  Jasne, losem żubrów niech się zajmie premier.
  A losem loch premierzyca, tak jak losem białego konia Tuska zajął się Graś.
  A wtedy opozycja zajmie się państwem a jakieś Kraśko tym , czym ma się zajmować premier.

  Ale OK, cóż wam, clowny, pozostało, jak nie cyrk?

 • czochen85

  Oceniono 10 razy -4

  Kiedy premier zajmuje się "ręcznie" innymi drobnymi sprawami, to czerskie płaczą... a teraz proszą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX