Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Sprawdź, co zostało następcą słynnego "dzbana"

Młodzieżowe Słowa Roku 2019 to: "alternatywka", "jesieniara" i "eluwina". Do konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN napłynęło ponad 41 tys. zgłoszeń.
Zobacz wideo

Młodzieżowym Słowem Roku 2018 był "dzban". W tym roku wygrała "alternatywka". Jak czytamy na stronie PWN, "alternatywka" to "dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, nie utożsamia się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego, ubiera się  w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu". 

Drugie miejsce w zorganizowanym po raz czwarty konkursie zajęło słowo "jesieniara" - chodzi o "osobę, która kocha jesień, wieczory spędza pod kocem pijąc herbatę/kakao i czytając książki. Ma zapas zapachowych świeczek i swetrów". 

Trzecie miejsce w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 zajęło słowo "eluwina", które wyewoluowało z młodzieżowego powitania, czyli słowa "elo".

O wynikach zdecydowało jury w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Sprawdź, co zostało następcą słynnego "dzbana"
Zaloguj się
  • D B

    Oceniono 3 razy 3

    eluwina czerskie ziomale, ale dlaczego tylko jesieniara? ja mam znajomą, która uważa się za zimiarę

  • Kuba Pilarski

    0

    Mam siostrę ma 17 lat ciągle pełno jej znajomych w naszym domu i tych słów nie słyszałem.poza jesieniara ale to oznacza stara osobe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX