Wybuch gazu w Szczyrku. Piętrowy dom legł w gruzach. Jak doszło do wybuchu?

Do wybuchu gazu w Szczyrku doszło najprawdopodobniej przez uszkodzenie gazociągu podczas robót budowlanych - poinformowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa. Prezes zewnętrznej firmy przeprowadzającej prace został wezwany przez policję do złożenia wyjaśnień.
Zobacz wideo

W środę (4 grudnia), około godziny 18.30 doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Budynek znajdował się przy ulicy Leszczynowej, oddalonej o niespełna sto metrów od głównej szczyrkowskiej ulicy: Salmopolskiej. Piętrowy dom legł w gruzach - pod nimi służby znalazły osiem ciał - czworo dorosłych i czworo dzieci. Osoby biorące udział w akcji ratowniczej podkreślali, że nie pamiętają tylu ofiar i tak zniszczonego budynku wskutek wybuchu gazu. - Po raz pierwszy się z tym spotkałem i myślę, że wielu ratowników nie spotkało się z taką sytuacją - powiedział Jacek Kleszczewski, komendant śląskiej straży pożarnej.

>> Czytaj więcej: Wybuch gazu w Szczyrku. Pod gruzami znaleziono osiem ciał. Wśród ofiar są dzieci

Jak doszło do wybuchu w Szczyrku?

W nocy ze środy na czwartek Polska Spółka Gazownictwa wydała komunikat, w którym poinformowała, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System". Przedstawiciele spółki zapewniali, że roboty nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa. "Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa" - czytamy w informacji. Spółka zapowiada też, że powoła specjalną grupę, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu.

Ziemowit Podolski z PSG jeszcze w nocy mówił dziennikarzom, że "najbardziej prawdopodobną wersją jest, że był przewiert prowadzony równolegle, wzdłuż albo nawet po linii gazociągu".

Z kolei Artur Michniewicz, rzecznik PSG, w rozmowie z TVN24 podał, że stacje pomiarowe Polskiej Spółki Gazownictwa "zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne". - Tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę - wyjaśniał. - Prawdopodobnie to wszystko zostało wykonane przewiertem sterowanym, który po prostu wbił się w nasz gazociąg powodując jego rozszczelnienie i uwolnienie gazu - dopowiedział.

Wybuch gazu w Szczyrku. Aqua System zapowiada oświadczenie

Przedstawiciele firmy Aqua System na razie nie komentują szerzej całej sprawy. - Wydamy w tej sprawie oświadczenie. Na razie się wstrzymujemy. Spółka gazownicza wskazała nas jako winnych. Na dziś nie mówimy, że nie, ale nie mamy pewności, że to nasza wina - powiedziała krótko dyrektor ds. realizacji Aqua System Grażyna Międzybrodzka. Dodała, że dopiero po odkopaniu przewiertu i sprawdzeniu rur będzie można stwierdzić, co było przyczyną wybuchu. To - jak zaznaczyła - określą biegli.

Aqua System pracowała na zlecenie firmy Elmaro z Godziszki koło Szczyrku, która wykonuje usługi elektroenergetyczne. - Zlecony został przewiert sterowany pod ziemią. To metoda bez wykopu. Przewiert miał 30 m. Prowadzony był na głębokości 1,7 m - wyjaśniła dyrektor.

Prezes bielskiej firmy został wezwany przez policję do złożenia wyjaśnień. Śledczy rozmawiali już także z pracownikami spółki, który robili przewiert. Do wybuchu doszło na ich oczach.

Żałoba w Szczyrku po wybuchu gazu

W czwartek około południa burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy poinformował dziennikarzy o apelu lokalnego samorządu, aby w związku z tragedią mieszkańcy uszanowali ją poprzez powstrzymanie się od imprez rozrywkowych - do godz. 24. w niedzielę. Mieszkańcy i turyści mówili jednak w tym czasie dziennikarzom, że niezależnie od formalnego ogłoszenia, w mieście jest już żałoba.

Jak powiedziała PAP Sabina Bugaj, pracująca w miejskim ośrodku kultury, promocji i informacji, rodzina, która zginęła w tragedii, była znana w Szczyrku i w świecie narciarskim oraz snowboardowym.

>> Czytaj więcej: Wybuch gazu w Szczyrku. Mieszkańcy pogrążeni w żałobie. "To była znana, lubiana rodzina"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM