ECS nie odda tablic z postulami Sierpnia 80 do rządowego muzeum

Europejskie Centrum Solidarności nie ma zamiaru przekazywać tablic z postulatami Sierpnia 80 do sali BHP, czego domaga się kontrolowane przez rząd Narodowe Muzeum Morskie. Właśnie w tej instytucji tablice były przechwowywane zaraz po strajkach.
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej dyrektor ECS Basil Kerski poinformował, że Centrum otrzymało 20 listopada pismo od dyrektora Narodowemu Muzeum Morskiego w Gdańsku Roberta Domżała z prośbą o zwrot Tablic z 21 strajkowymi postulatami na wystawę do Sali BHP Stoczni Gdańskiej związanej z tworzonym Instytutem Dziedzictwa Solidarności.

W odpowiedzi do szefa NMM Kerski napisał: "Kierując się nadrzędnym dla mnie dobrem ECS, nie mogę przyjąć propozycji porozumienia o rozwiązaniu umowy depozytu z dnia 4 lipca 2014 r. Działając z należytą starannością w celu utrzymania wysokiego poziomu merytorycznego oraz integralności wystawy stałej w ECS mogę podejmować wyłącznie inicjatywy zmierzające do przedłużenia możliwości eksponowania Tablic na wystawie stałej, a nie skracania umówionego okresu ich depozytu".

Współtwórca Tablic 21 Postulatów Maciej Grzywaczewski przypomniał, że wykonane ze sklejki tablice powstały w czwartym dniu strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. - Razem z Arkadiuszem Rybickim (zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej - PAP) w obecności Sławka Rybickiego, obecnego senatora, spisaliśmy postulaty na tablicach, żeby ludzie, którzy przychodzą pod stocznię, widzieli, o co strajkują stoczniowcy - dodał.

Następnie Tablice znalazły się w budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. - W 1981 r. przekazałem je, będąc wówczas dyrektorem biura Komisji Krajowej, na wystawę i do konserwacji Muzeum Morskiemu. Ale to było wypożyczenie, to było oddanie w depozyt. Tam w muzeum zastał je stan wojenny, gdzie dwóch pracowników, a nie samo muzeum jako instytucja, je wyniosło, bo złe służby chciały zabrać te tablice. Zresztą przyszły i zabrały falsyfikaty, i je zniszczyły. Dziewięć lat te tablice były zamurowane w prywatnym mieszkaniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wróciły do muzeum - powiedział Grzywaczewski.

Podkreślił, że "nigdy nie było aktu darowizny" jego i Arkadiusza Rybickiego o przekazaniu Tablic "do wyłącznej dyspozycji muzeum". - Muzeum nigdy ich nie nabyło, po prostu je użytkowało. I myśmy aprobowali ten sposób użytkowania. Chciałem podziękować za to wszystko, co do tej pory muzeum robiło - zaznaczył.

Grzywaczewski wyjaśnił, że po nagłośnieniu w ostatnich dniach w mediach starań NMM o oddanie Tablic wystąpił o opinię prawną. - Ona jest jednoznaczna. Właścicielami tych tablic w świetle prawa autorskiego jestem ja i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego - oświadczył.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że "Solidarność, ruch społeczny Solidarność jest nas wszystkich, nas wszystkich obywateli, którzy się do tego dziedzictwa poczuwają". - Ja się do tego dziedzictwa poczuwam. Tablice to jeden z bardzo ważnych elementów naszej tożsamości gdańskiej, polskiej i europejskiej - oceniła.

- Czy naprawdę musimy się dzielić w trosce o nasze dziedzictwo? Czy nowo powstająca, tajemnicza instytucja - Instytut Dziedzictwa Solidarności (powołany 31 sierpnia przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz Komisję Krajową NSZZ Solidarność - PAP) - będzie naprawdę walczył o to, żeby te Tablice zabrać? Czy to kolejny etap rozmontowania współtworzonej przez państwo polskie instytucji, jaką jest ECS? Kolejny etap - bo jak wiadomo - przez najbliższe trzy lata zostały obcięte pieniądze na funkcjonowanie tej instytucji - mówiła.

Zadeklarowała, że będzie robić wszystko, aby Tablice z 21 Postulatami pozostały na wystawie stałej w ECS. - Kiedy ja, niemal równolatka strajku sierpniowego, mam stawać w obronie tego dziedzictwa, to to zrobię. I zrobię to wszystkimi środkami prawnymi - oświadczyła Dulkiewicz.

Przewodniczący Rady ECS, sygnatariusz Porozumień Gdańskich Bogdan Lis dodał, że całe kierownictwo strajku w Stoczni Gdańskiej wiedziało, że tablice były dziełem Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego. - Zapewniam państwa, że te tablice z Europejskiego Centrum Solidarności nie wyjadą - podkreślił.

Solidarność chce tablic

Stanowisko ws. Tablic 21 Postulatów wydał w piątek rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

Napisał w nim, że historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest miejscem, gdzie powinny spocząć oryginalne Tablice z 21 sierpniowymi postulatami. - W tej sali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał z komunistyczną władzą porozumienie w sierpniu 1980 r. To spuścizna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Europejskie Centrum Solidarności oraz wszystkie zainteresowane strony muszą ten fakt uszanować - wskazał.

Dodał, że to Sala BHP, a nie Europejskie Centrum Solidarności jest pomnikiem historii. - Niedopuszczalne jest tworzenie negatywnej atmosfery wokół starań Solidarności o przeniesienie tablic do Sali BHP. To kolejna próba kwestionowania naszych praw do własnej historii - ocenił.

- Historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest i pozostanie własnością Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Zarówno wystawa, jak i wszystkie zgromadzone tam eksponaty są i zawsze będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych i odwiedzających to miejsce. Tak samo stanie się z tablicami, które jak najszybciej powinny tam trafić. Inaczej niż w ECS, gdzie za oglądanie tablic trzeba płacić - głosi stanowisko rzecznika przewodniczącego "S".

Poinformował też, że w sprawie Tablic 21 Postulatów stanowisko przyjmie także Komisja Krajowa "S", która będzie obradować w Gdańsku w dniach 10-11 grudnia.

TOK FM PREMIUM