Tęczowy Białystok z Nagrodą im. prof. Hołdy. "Równość nie powinna zależeć od terenu"

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok zostało laureatem tegorocznej Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, nieżyjącego już obrońcy praw człowieka. Zostali docenieni za zorganizowanie pierwszego w historii marszu równości w Białymstoku.
Zobacz wideo

Decyzję kapituły na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie ogłosił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. - Nagrodę postanowiliśmy przyznać organizacji młodej, a jednocześnie bardzo potrzebnej na ziemi podlaskiej, ale także w wielu innych miejscach. Jest to uznanie dla jednej z podstawowych wolności, którą czasami trzeba opłacić bardzo ciężką represją - powiedział.

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok - organizator marszu równości w Białymstoku w 2019 roku - zostało docenione za walkę o prawa człowieka i szerzenie tolerancji.

"Równość nie powinna zależeć od terenu"

- Udało nam się zorganizować Marsz Równości w Białymstoku na tzw. trudnym terenie, ale przecież równość nie powinna zależeć od terenu, ani od regionu, ani od części świata, Europy czy Polski - mówiła Katarzyna Rosińska z zarządu białostockiego stowarzyszenia. Podkreśliła, że nagrodę traktuje jako podziękowanie dla wszystkich, którzy przeszli w marszu. - Mieli odwagę uczestniczyć w tym marszu. To nagroda dla osób, które bały się, ale mimo wszystko poszły w tym marszu i które codziennie, dzień w dzień walczą z dyskryminacją po to, by w końcu wywalczyć swoje prawa - powiedziała Rosińska, dziękując za nagrodę.

- My jako organizatorzy nie mieliśmy czasu się bać, bo byliśmy zajęci. Czy inni się bali? Na pewno tak, gdy byliśmy wszyscy na początku stłoczeni na placu, leciały w naszą stronę petardy, gaz łzawiący, różne przedmioty. Ale to nie powstrzymało ludzi, żeby przeszli w tym marszu. Prawdziwą odwagę jest świadomość swojego strachu i przełamanie go w takiej grupie, w jakiej przeszliśmy przez Białystok - dodał inny z organizatorów Grzegorz Send

Laudację na rzecz stowarzyszenia Tęczowy Białystok wygłosił prof. Zbigniew Lasocik, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i laureat nagrody w 2015 roku. Podkreślał, w jak trudnej sytuacji są obecnie osoby LGBT, które każdego dnia muszą borykać się z dyskryminacją, ale też odrzuceniem ze strony władz czy Kościoła.

- System autorytarny potrzebuje wroga. I takim idealnym, dogodnym wrogiem dla obecnie rządzących są środowiska LGBT. Ludzie spod znaku tęczowej flagi doświadczają dziś dyskryminacji, agresji, mowy nienawiści i różnych form przemocy, w tym - co najgorsze - także instytucjonalnej. Obserwujemy akty agresji wobec tego środowiska ze strony władz państwowych, samorządowych, a także Kościoła katolickiego - mówił profesor Lasocik. - Obserwujący to wszystko zwolennicy czystej rasowo i seksualnie Polski interpretują to jako silne wzmocnienie - dodał.

Podkreślił, że na nagrodę i wsparcie zasługuje całe środowisko LGBT. - Jednak przyznaliśmy ją stowarzyszeniu "Tęczowy Białystok", organizatorowi białostockiego marszu, bo to w trakcie tego marszu zamanifestowała się szczególna nienawiść i przemoc. Bandyci, zachęceni m.in. przez miejscowego biskupa, napadli na uczestników marszu i pobili ich. Nie oszczędzili nawet dzieci. Ta nagroda jest też wyrazem uznania dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy takie marsze organizują i odważnie stają pod tęczową flagą - wskazywał autor laudacji.

Wykład o równości

Oprócz laudacji, wykład o równości wygłosił prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Mówił o znaczeniu wartości, jaką jest równość. W tym kontekście odnosił się m.in. do języka nienawiści - dziś i przed wojną, w latach 30-tych. Cytował sformułowania, które pojawiały się wtedy i dziś. - Język, którym posługują się ci, którzy przeciwstawiają się związkom partnerskim, nie jest językiem miłości. Jest to raczej miłość do języka nienawiści - mówił profesor. Kilka cytatów z historii z wypowiedzi profesora:

WTEDY (lata 30-te XX wieku): "Homoseksualiści w swoich przyjaźniach widzą konkurencyjną dla małżeństwa instytucję. W ten sposób niszczą naturalną podstawę narodu, wywracając wszystko, co naturalne, do góry nogami i otwierają drogę do narodowego rozkładu"

DZISIAJ: "Projekty ustaw o związkach partnerskich są przejawem walki z małżeństwem, starają się je małpować i imitować"

WTEDY: "Ponieważ homoseksualiści, jak podpowiada doświadczenie, są do normalnego stosunku płciowego nieprzydatni, jednopłciowe związki odbijają się na potomstwie i powodują nieuchronnie spadek liczby urodzeń. Konsekwencją tego jest osłabienie ogólnej siły narodowej"

DZISIAJ: "Zarzuty dotyczące projektów ustaw o związkach partnerskich dotyczą sprzeczności realizowanym i promowanym w Polsce tradycyjnym modelem małżeństwa i rodziny oraz sprzeczności z polityką demograficzną"

WTEDY: "Homoseksualizm należy ustawowo uregulować, czym on jest - to znaczy podłym zboczeniem i najcięższym przestępstwem, które z całą mocą, poprzez stryczek lub wypędzenie, trzeba karać"

DZISIAJ: "Marsz promuje zboczenia, dewiacje i wynaturzenia oraz postawy antyrodzinne, antychrześcijańskie, wprost sprzeczna z katechizmem i z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej"

- Mógłbym prawie w nieskończoność przytaczać "wtedy" i "dzisiaj", "dzisiaj" i "wtedy" - przyznał prof. Wyrzykowski.

Pierwszy marsz równości w Białymstoku

Przypomnijmy - pierwszy marsz równości przeszedł przez Białystok 20 lipca - pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" . Wzięło w nim udział około 1000 osób. Atmosfera zgromadzenia była bardzo gorąca. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policja musiała interweniować wiele razy i siłą usuwać z trasy kontrmanifestantów, którzy próbowali zablokować przemarsz.

W poprzednich latach nagroda im. prof. Zbigniewa Hołdy trafiła m.in. do Ewy Milewicz, Haliny Bortnowskiej, prof. Adama Strzembosza, Obywateli RP czy Adriana Glinki i Jakuba Hartwicha.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM