Proces apelacyjny byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Chodzi o zarzut zgwałcenia ciężarnej urzędniczki

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces apelacyjny byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Przed wejściem na salę rozpraw Małkowski nie rozmawiał z mediami.
Zobacz wideo

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznawał w poniedziałek apelację od wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna od zarzutów gwałtu na ciężarnej urzędniczce.

Pokrzywdzona nie przyszła do sądu, stawił się jej pełnomocnik. Małkowski przyszedł do sądu sam, bez obrońcy. Sąd wyłączył w całości jawność rozprawy. Prokurator w apelacji domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego, tego samego chce pokrzywdzona. Małkowski nie wniósł apelacji co jest jednoznaczne z tym, że uznaje wyrok uniewinniający za słuszny. 

Ogłoszenie wyroku zostało odroczone do 13 grudnia

"Jestem niewinny, absolutnie niewinny" - powiedział Małkowski po wyjściu z sali rozpraw i nie rozmawiał więcej z dziennikarzami.

Iwona Kruszewska, prokurator oskarżająca Małkowskiego, powiedziała, że nie może ujawnić co się wydarzyło na sali rozpraw, ponieważ sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Wyrok ma zostać ogłoszony w piątek w południe. Jego uzasadnienie także będzie niejawne.

Od 11 lat były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski jest oskarżany o zgwałcenie urzędniczki ratusza, która była w ciąży. W pierwszym rozpoznaniu sprawy przez sąd w Ostródzie Małkowski został skazany na 5 lat więzienia, w ponownym procesie - który w grudniu zakończył się w Olsztynie – został uniewinniony.

Małkowski konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny. W lokalnej gazecie przed laty przyznał się jedynie do romansu z urzędniczką i porównał swoją sytuację w tym względzie do Billa Clintona.

Nie wiadomo, z jakiego powodu Małkowski został skazany w Ostródzie, a uniewinniony w Olsztynie – sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie "materiał dowodowy został pogłębiony".

W czasie procesów o seksaferę Małkowski trzy razy startował w wyborach samorządowych i za każdym razem przegrywał fotel prezydenta Olsztyna w drugiej turze. Małkowski jest obecnie olsztyńskim radnym. 

Aplikajca TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM