Nowy rozkład jazdy pociągów. PKP Intercity zapowiada więcej połączeń i nowe trasy

Od niedzieli 15 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Kolejarze zapowiadają więcej połączeń i uruchomienie nowych tras. W tym bezpośrednie połączenie Łodzi z warszawskim lotniskiem Chopina. Więcej pociągów pojawi się m. in. między Warszawą a Krakowem, Wrocławiem czy Trójmiastem. Dodatkowo na swoją starą trasę - przez przez Dęblin i Pilawę - wrócą pociągi ze stolicy do Lublina.
Zobacz wideo

Nowy roczny rozkład PKP Intercity wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku. PKP zapowiada, że każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio około 400 składów, czyli niemal 20 więcej niż w poprzednim rocznym rozkładzie. Jak podkreśla rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk, ta zmiana oznacza lepsze skomunikowanie stolicy z Poznaniem, Krakowem, Łodzią czy Lublinem. W nowym rozkładzie PKP Intercity ma pojawić się więcej połączeń na najpopularniejszych trasach - między Warszawą a Krakowem, Trójmiastem i Łodzią.

- Dużo łatwiejsze będą podróże do i z Lublina. Ponieważ na tory wraca siedem par pociągów z Warszawy trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. Zwiększy się także liczba połączeń do Lublina z innych regionów Polski. Do stolicy województwa lubelskiego będzie można dojechać także bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Szczecina czy Kielc - mówiła rzeczniczka spółki Katarzyna Grzduk. 

Wykorzystane zostaną także pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Śląska z Podkarpaciem poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8.

Nowe pociągi PKP Intercity. TLK Nogat połączy Warszawę i Elbląg

Nowymi pociągami będą także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu wynoszącym niecałe 4 godziny, EIC Banach relacji Przemyśl - Kraków - Warszawa - Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy skład TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe. Podobnie jak TLK Bryza, który połączy Kołobrzeg z Olsztynem.

Nowe pociągi PKP Intercity. TLK Roztocze - Chełm i Katowice. Łatwiej dojedziemy do Krynicy-Zdroju

TLK Roztocze to nowy pociąg, który zapewni połączenie Chełma z Katowicami, kursując przez Rzeszów i Kraków. W weekendy oraz wakacje będzie prowadzić grupę wagonów z i do Zamościa. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do i z Krynicy-Zdroju. W nowym rozkładzie PKP Intercity uruchomi dwa codzienne połączenia i dodatkowo trzecie w dni wolne zamiast obecnych dwóch par sezonowych.

Więcej obsługiwanych miast i miejscowości - Żagań, Żary, Zgorzelec, Legnica, Lubin

Mieszkańcy Żagania i Żar znów będą mogli podróżować koleją do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka relacji Zielona Góra - Warszawa przewiezie ich tam w czasie około 7 godzin i 15 minut. Także mieszkańcy Zgorzelca uzyskają dostęp do usług PKP Intercity - pojadą do Warszawy pociągiem IC Nałkowska. 

Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław i Szczecin. W nowym rozkładzie jazdy pojadą przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity.

Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin - Warszawa - Wrocław, w efekcie modernizacji linii kolejowej 281, zostanie skierowany przez Krotoszyn i Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Także Pisz i Szczytno znajdą się wśród obsługiwanych przez przewoźnika miast. Stanie się to w lipcu 2020 roku, gdy pociągi z Białegostoku do Olsztyna będą kursować trasą objazdową po zamknięciu linii przez Giżycko.

W nowym rozkładzie PKP Intercity 28 dodatkowych postojów

Łącznie PKP Intercity wprowadzi dodatkowe postoje na 28 stacjach, a tym samym przekroczona zostanie liczba 400 miast i miejscowości, w których będą zatrzymywać się pociągi PKP Intercity.

Połączenia Łodzi z Lotniskiem Chopina (skorelowane z rozkładem lotów)

W grudniu zacznie kursować 6 par pociągów relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Lotnisko Chopina, które będą skorelowane z rozkładem lotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Połączenia będą obsługiwane nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART. Pociągi zatrzymają się także na warszawskim Rakowcu.

Nowy rozkład PKP Intercity: więcej połączeń międzynarodowych

W nowym rozkładzie rozwinie się oferta połączeń między Polską a Białorusią. Z 1 do 3 par dziennie zwiększy się liczba pociągów z Warszawy do Brześcia. IC Batory z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, IC Mickiewicz zaś relacji Warszawa - Brześć - Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.

Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewni całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia i Katowic ze Słowacją.

Południe Polski będzie lepiej skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń międzynarodowych. IC Porta Moravica pojedzie w relacji Przemyśl - Kraków - Katowice - Rybnik - Ostrawa - Wiedeń - Graz. Będzie to nowe dodatkowe połączenie Katowic z Wiedniem. TLK Galicja, wcześniej kursujący w kategorii IC między Przemyślem a Krakowem, pojedzie na dłuższej trasie Przemyśl - Kraków - Katowice - Racibórz - Ostrawa. Będzie także więcej pociągów sezonowych do Czech. Trzy składy: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.

Nowy rozkład jazdy pociągów. Kompleksowa informacja dla podróżnych

- W weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W sobotę 14 oraz w niedzielę 15 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży - zapewnia PKP Intercity.

TOK FM PREMIUM