Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla. Pisarka zasiądzie na honorowym miejscu

Jak ujawniła Fundacja Noblowska Olga Tokarczuk podczas bankietu noblowskiego, który odbędzie się po ceremonii wręczenia nagród usiądzie przy stole honorowym.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk literacką Nagrodę Nobla odbierze we wtorek (10 grudnia) po południu. Ceremonia rozpocznie się o 16.30. To wydarzenie również będzie można obejrzeć na tokfm.pl, a wysłuchać w radiu TOK FM. Medal oraz dyplom wręczy pisarce król Szwecji Karol XVI Gustaw. Wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim Ratuszu królewski bankiet. 

Na bankiecie noblowskim, który odbędzie się we wtorek wieczorem po ceremonii wręczenia nagród Nobla, Olga Tokarczuk zasiądzie pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii - ujawniła Fundacja Noblowska.

Towarzyszący laureatce literackiego Nobla Grzegorz Zygadło został umieszczony po drugiej stronie honorowego stołu. Mąż Tokarczuk sąsiadować będzie z dwiema kobietami: żoną premiera Stefana Loefvena oraz szwedzką minister finansów Magdaleną Andersson.

"Dzień dumy i radości"

Donald Tusk, szef Europejskiej Partii Ludowej, podziękował noblistce za jej dotychczasowe dzieła oraz te przyszłe. "Dzień dumy i radości. Tak samo cieszyliśmy się i byliśmy dumni z Miłosza, Wałęsy i Szymborskiej " - napisał polityk na Twitterze. 

Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w radiu RMF FM, że szef rady ministrów Mateusz Morawiecki po powrocie Tokarczuk ze Szwecji zaprosi noblistkę, aby osobiście złożyć jej gratulacje. Jak dodał, "teraz pewnie będzie dużo osób, które będą chciały złożyć pisarce gratulacje". "Nic zresztą dziwnego, dlatego że Nobel to radość dla wszystkich Polaków i też świetna promocja naszego kraju" - podkreślił.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W 2018 roku Tokarczuk otrzymała także międzynarodową nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". 

Z okazji przyznania pisarce nagrody posłowie KO zaprezentowali złożony już wczesniej w Sejmie projekt uchwały, który miałby uczcić przyznanie Polce tej najważniejszej nagrody literackiej. Szef klubu KO Borys Budka podkreślił, że to wyjątkowy dzień dla Polski i dla nas wszystkich.

Zgodnie z projektem uchwały autorstwa KO, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej miałby wyrazić "swoje najwyższe uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok". "Jesteśmy dumni i wzruszeni, bo oto Polka, pochodząca z niewielkiego Sulechowa, miasteczka jakich u nas tysiące, niesie w Świat siłą swego talentu i wyobraźni nasze marzenia i nasze lęki" - napisano w projekcie.

W sobotę (7 grudnia) w stolicy Szwecji Tokarczuk wygłosiła swój noblowski odczyt. 

Zobacz wideo

Można go w całości odsłuchać. Dzięki aplikacji TOK FM również wygodnie na telefonie. 

DOSTĘP PREMIUM