RPO: Uchwały przeciwko "ideologii LGBT" sprzeczne z prawem. Bodnar skarży je do sądów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył w sądach pięć uchwał rad gmin mających na celu przeciwdziałanie "ideologii LGBT". W ocenie RPO, akty te dyskryminują i ograniczają prawa i wolności mieszkańców gmin.
Zobacz wideo

Skargi złożone przez RPO dotyczą uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie).

W oświadczeniu - opublikowanym na swojej stronie internetowej - RPO stwierdza, że przyjęte w tych gminach uchwały mające przeciwdziałać "ideologii LGBT" są sprzeczne z obowiązującym prawem, dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe wykluczając je ze wspólnoty samorządowej, a także ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy - ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Rzecznik złożył swojego skargi w pięciu wojewódzkich sądach administracyjnych.

Adam Bodnar zauważa, że uchwały o przeciwdziałaniu "ideologii LGBT" zostały przyjęte już w ponad 50 gminach - a liczba ta wciąż rośnie. RPO zapowiada, że pracuje nad kolejnymi skargami. Zastrzega jednak, że "nie ma możliwości zaskarżenia wszystkich". Dlatego bierze pod uwagę między innymi poziom ingerencji danych uchwał w prawa i wolności człowieka.

"Jednym z największych zagrożeń związanych z uchwałami o przeciwdziałaniu 'ideologii LGBT' wydaje się skala zjawiska ich podejmowania, wynikająca z przekonania o legalności takich działań. Rzecznik wyraża nadzieję, że jeśli sądy uwzględnią jego skargi i rozstrzygną o nieważności wybranych uchwał, będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych organów władzy, że w polskim porządku prawnym nie ma przyzwolenia na akty naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka" - stwierdza w swoim oświadczeniu Bodnar.

Wojewoda przyznawał medale

Na TOK FM nieraz informowaliśmy o samorządach, które przyjmowały akty "antyLGBT". Działania takie doceniał były wojewoda lubelski (obecnie poseł PiS) Przemysław Czarnek, który w maju bieżącego roku wręczył medale samorządowcom za podjęcie uchwał wymierzonych w środowiska LGBT. Wojewoda dowodził, że ta "ideologia zagraża polskiej rodzinie, której funkcją jest m.in. rodzenie dzieci". >> Czytaj więcej o tej sprawie

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że stanowczo sprzeciwia się podejmowaniu działań, zwłaszcza przez organy władzy publicznej, nakierowanych na piętnowanie i wykluczanie osób i tworzonych przez nie grup z życia społecznego, opartych na głęboko zakorzenionych uprzedzeniach i stereotypach. "Każdy jest chroniony przed dyskryminacją, a więc każde nierówne traktowanie ze względu na cechy osobiste wymaga odpowiedniej reakcji" - podkreśla.

Adam Bodnar jest Rzecznik Praw Obywatelskich od września 2015 roku - jego kadencja upływa we wrześniu roku 2020.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM