Awaria ciepłownicza w Warszawie. Potężne kłęby pary nad ulicą Powsińską. Trzaskowski: Sytuacja się poprawia

Ogromna awaria sieci ciepłowniczej sparaliżowała ruch w rejonie ulicy Powsińskiej w Warszawie. Nad ulicą unosiły się potężne kłęby pary.
Zobacz wideo

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości adresu Powsińska 67. Zgłoszenie wpłynęło do nas ok. godz. 9.45. Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą woda, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej - przekazał PAP kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

Awaria ciepłownicza na Powsińskiej

Dodał, że na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej. - Zabezpieczamy miejsce zdarzenia oraz pomagamy opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscu zdarzenia. Znajduje się tam też jeden autobus - powiedział kpt. Wojciech Kapczyński.

Na miejscu pracuje kilka załóg policyjnych m.in. stołeczna drogówka, która zabezpiecza skrzyżowania - powiedział PAP asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji. 

Sztab kryzysowy w stolicy

- Rozlewisko wody ma długość ok. 600 m. Na drodze w rozlewisku i gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Straż pożarna udzieliła pomocy 100 osobom. Na miejscu jest 20 strażaków i 5 samochodów - przekazała na Twitterze Mazowiecka Straż Pożarna. Strażacy otrzymują też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

Tymczasem w związku z awarią prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powołał sztab kryzysowy. 

Trzaskowski już po posiedzeniu sztabu kryzysowego spotkał się z dziennikarzami. Prezydent zapewnił, że sytuacja się poprawia. - W olbrzymiej większości Warszawy nie ma już problemów, mogą występować w rejonach blisko awarii. Zapewniono mnie, że powinna zostać usunięta w przeciągu 10 godzin od zaistnienia - mówił Trzaskowski. Prezydent dodał, że w wyniku awarii dwie osoby zostały poszkodowane. - Obie są w szpitalu - poinformował Rafał Trzaskowski. 

Ograniczyć zasięg awarii

- Nasze służby w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii - poinformowała PAP Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A.

- Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe - powiedziała Żurada. 

Awaria w Warszawie. Utrudnienia w ruchu

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu awarii mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180 ,185 i 187.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM