"Aborcja bez granic" będzie pomagać Polkom w dostępie do legalnej i bezpiecznej aborcji

Aborcja bez Granic to inicjatwya, która od dziś będzie pomagać Polkom w dostępie do legalnej i bezpiecznej aborcji. Pomoc to przede wszystkim potrzebna informacja, kontakt z zagraniczną kliniką, a w razie potrzeby pokrycie kosztów zabiegu. - To pomoc kompleksowa - mówi Natalia Broniarczyk z organizacji.
Zobacz wideo

To nowa inicjatywa dla kobiet w Polsce, które np. z powodu klauzuli sumienia nie mogą dokonać w Polsce legalnej aborcji. Dziś oficjalnie ruszyła strona internetowa oraz specjalna infolinia - zapewniająca im wsparcie psychologiczne, organizacyjne oraz finansowe w dokonaniu zabiegu poza granicami kraju. "Aborcja bez granic" to efekt współpracy międzynarodowych organizacji kobiecych.

Na stronie aborcjabezgranic.pl czytamy: "Nie pytamy, jak osoba zaszła w ciążę ani dlaczego potrzebuje aborcji. Jedynym kryterium wsparcia finansowego jest taka potrzeba po stronie osoby, która się do nas zgłasza. Jedyną osobą, która ma prawo do decydowania o tym, czy przerwać, czy kontynuować ciążę, jest osoba, która w niej jest. Dotyczy to także osób, których ciąża trwa dłużej niż 12 tygodni".

Sześć organizacji łączy się, by pomagać Polkom

Grupę Aborcja bez Granic tworzy sześć organizacji z czterech krajów. Te organizacje to Abortion Support Network, brytyjska fundacja charytatywna, Ciocia Basia z Berlina, która działa od pięciu lat, The Abortion Network z Amsterdamu, międzynarodowa fundacja Women Help Women, a z Polski fundacja Kobiety w Sieci oraz Aborcyjny Dream Team.

Grupa będzie pomagać kobietom, które chcą dokonać aborcji, w pokryciu kosztów podróży, zakwaterowania i opieki medycznej w krajach takich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania.

- To jest inicjatywa, która ma znieść bariery w dostępie do aborcji. Barierę symboliczną, barierę finansową - mówiła dla TOK FM Natalia Broniarczyk z fundacji Aborcyjny Dream Team.

- Jest stygma aborcyjna, ludzie nie mówią o aborcji, ale aborcję robią i dostęp do informacji jest kluczowy - podkreślała Kinga Jelińska z fundacji Women Help Woman.

Od dziś rusza także specjalna infolinia działająca 7 dni w tygodniu - od 8.00 do 20.00.Na infolinii będzie można dowiedzieć się, jak dokonać aborcji farmakologicznej, jak wyjechać do kliniki za granicą i kto za to może zapłacić, jeżeli są bariery finansowe.

Fundacja Aborcyjny Dream Team na swojej stronie poinformowała, że jednym z pierwszych telefonów był od osoby, która chciała opowiedzieć o swojej aborcji i podziękować za tak ważną inicjatywę.

Aborcja w Polsce. Kiedy można wykonać zabieg?

Obecnie w Polsce obowiązuje restrykcyjne prawo aborcyjne i ogranicza dostęp do do zabiegów przerywania ciąży do trzech przypadków: Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) oraz  gdy zachodzi  uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).

Z tego powodu w Polsce funkcjonuje tzw. podziemie aborcyjne oraz kwitnie "turystyka aborcyjna". Dla wielu kobiet barierą w dostępie do bezpiecznej aborcji jest brak informacji czy bariera finansowa. Niektóre kobiety decydują się na nielegalne przerwanie ciąży, mimo że zabiegi wykonywane po kryjomu stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

TOK FM PREMIUM