Warszawa: Wraca ogrzewanie na Mokotowie i w Ursusie - po usunięciu awarii na ul. Powsińskiej

Usunięcie awarii na ul. Powsińskiej pozwoli na dostawę ciepła z EC Siekierki do dzielnicy Ursus i w obrębie ulic: Antoniewskiej, Trasy Siekierkowskiej, Idzikowskiego, Puławskiej, Limanowskiego i Gołkowskiej - przekazała w środę wieczorem spółka Veolia Energia Warszawa SA.

"Dzielnica Ursus oraz obszar w obrębie ulic: Antoniewskiej, Trasy Siekierkowskiej, Idzikowskiego, Puławskiej, Limanowskiego i Gołkowskiej są zasilane siecią ciepłowniczą bezpośrednio z EC Siekierki" - podała firma w komunikacie.

Veolia podkreśliła, że jej służby techniczne robią wszystko, aby w ciągu nadchodzącej doby usunąć awarię w tej części sieci. Firma dodała, że ściśle współpracuje w tym zakresie z PGNiG Termika.

Wcześniej Veolia przekazała, że od godziny 17 ciepło płynie do mieszkańców Wilanowa, Tarchomina, Żoliborza oraz częściowo na Pragę Północ i Bródno. "Ciepło będzie sukcesywnie docierało w pierwszej kolejności do mieszkańców Pragi Północ, Białołęki, Bielan, Targówka, Pragi Południe, Wawra i Ursynowa. Następnie na Śródmieście, Wolę, Bemowo, Ochotę i Włochy" - poinformowano.

Przywracanie ciepła do nocy

Firma zakłada, że pełne przywrócenie ciepła w Warszawie nastąpi dzisiaj najpóźniej w godzinach nocnych, ale w dwóch dzielnicach nie będzie go przynajmniej do jutra. Do czwartku bez ciepła pozostaną mieszkańcy Ursusa oraz okolicy awarii, czyli obrębu ulic: Antoniewska, Trasa Siekierkowska, Idzikowskiego, Puławska, Limanowskiego, Gołkowska.

Na miejscu stale jest 30 pracowników i ciężki sprzęt, a prace będą prowadzone bez przerwy aż do całkowitego usunięcia awarii. "Kończy się pompowanie wody z komór ciepłowniczych w celu zabezpieczenia miejsca awarii" - podała firma.

Zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 wpłynęło do straży pożarnej w środę ok. godz. 9.45. "Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą wodą, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej" - przekazywał PAP kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej. Mazowiecka straż pożarna informowała, że na miejscu powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Powsińska odblokowana

Jezdnia ulicy Powsińskiej w stronę Wilanowa została odblokowana - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. Droga była nieprzejezdna po awarii ciepłowniczej w tym miejscu.

"Prace na jezdni s± już zakończone. Przeprowadziliśmy tam badanie georadarem, nie ma na niej żadnych uszkodzeń, można po niej bezpiecznie jechać. Została uprzątnięta przez służby porządkowe" - poinformowała rzeczniczka ZDM.

Stołeczna policja poinformowała PAP, że pomimo tego sytuacja na drogach na Mokotowie jest trudna. "Radzimy, żeby omijać okolice Sadyby i wybierać alternatywne drogi. Na miejscu są policjanci gotowi wskazywać inne trasy" - powiedział nadkom. Jarosław Sawicki, dyżurny z Komendy Stołecznej Policji.

DOSTĘP PREMIUM