Akcja "Smog". 5 tysięcy policjantów będzie kontrolować pojazdy

W czwartek w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "SMOG" - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W tym roku podczas 11 dni akcji "SMOG" funkcjonariusze zatrzymali ponad 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych.
Zobacz wideo

W czwartkowej akcji, która rozpocznie się o godz. 6 rano, weźmie udział około 5 tys. policjantów ruchu drogowego w całym kraju. Jak przekazał PAP podinsp. Kobryś, funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Wskazał, że policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin. "Funkcjonariusze będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska" - wskazał policjant, dodając, że sprawdzane będą również wszystkie niesprawności techniczne w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas.

Policjant poinformował również, że do tej pory w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili 11 akcji pod nazwą "SMOG". "Przez te 11 dni, które już były do tej pory, skontrolowaliśmy ponad 268 tys. pojazdów, podczas których zatrzymaliśmy ponad 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych" - powiedział Kobryś. "Ponad 2,7 tys. przypadków dotyczyło przekroczenia emisji spalin. Pozostałe zatrzymane dowody były zazwyczaj za wycieki płynów eksploatacyjnych" - dodał.

Kobryś tłumaczył, że akcja "SMOG" ma również charakter informacyjno-edukacyjny. "Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się wszystkim we znaki smog, to również "zasługa" niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności" - dodał.

Czwartkowa akcja SMOG potrwa do godziny 22.00.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM