"Stop bzdurom. Powiedz to głośno." Licealiści z Krakowa nakręcili spot, by przeciwstawić się mowie nienawiści

- Zależy nam na tym, by w naszym społeczeństwie każdy mógł być sobą. By nie patrzeć na to, jaki ktoś ma kolor skóry czy jaką wyznaje religię, ale co ma w środku, jakim jest człowiekiem - mówi Szymon Jarosz z VI LO w Krakowie. Spot obejrzało ponad 26 tys. internautów.
Zobacz wideo

Jednym z pomysłodawców akcji jest Szymon Halski, uczeń Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie. Jak mówi, miał dość nienawiści w stosunku do "innych" i "inności". Dlatego, wspólnie z kolegą, postanowili działać. Powstał pomysł na spot filmowy - tak, by mogło go obejrzeć jak najwięcej osób w internecie. - Chcieliśmy pokazać, że młodzi ludzie też widzą ten problem.  Problem, z którym należy walczyć i należy go uświadamiać - mówi Szymon.

"Nie pozwól większości zadecydować o twoim stylu życia, o twojej osobowości. Postaw się, nie słuchaj dyktowanych zasad. Czasami naprawdę warto" - przekonują licealiści, którzy przygotowali spot. Obejrzało go ponad 26 tysięcy internautów. 

"Zależy nam na tym, by każdy mógł być sobą"

W spocie widzimy m.in. ludzi w białych maskach jako symbol tych, którzy muszą ukrywać swoją tożsamość, by nie doświadczać nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji.

- Zależy nam na tym, by w naszym społeczeństwie każdy mógł być sobą. By nie patrzeć na to, jaki ktoś ma kolor skóry czy jaką wyznaje religię, ale co ma w środku, jakim jest człowiekiem - mówi Szymon Jarosz z VI LO w Krakowie. - Nie może być tak, że komentujemy zachowania czy wygląd innej osoby nie wiedząc, kim ona jest, co czuje, jakie ma w sobie emocje. To nienawiść i dyskryminacja, na którą nie ma naszej zgody - tłumaczy Szymon Halski.

"Na Ziemi żyje siedem miliardów ludzi. Każdy z nas ma uczucia, tajemnice, problemy. Niektórzy muszą je na siłę ukrywać przed społeczeństwem" - słyszymy w spocie, nakręconym przez młodzież.

W filmie występują m.in. Michał Niepielski i Wojciech Piątkowski, para z Krakowa. - Gdy padła propozycja udziału w spocie, nie wahaliśmy się ani chwili. Sami doświadczamy na co dzień dyskryminacji. Tęsknimy za czasami, kiedy ludzie - zamiast hejtować inną osobę - będą chcieli ją poznać, najpierw z nią porozmawiać. Ja pamiętam takie czasy, było tak kiedyś. Nie było może idealnie, ale na pewno nigdy nie było takiego wzmożenia hejtu - mówi Michał.

" Ludzie potrafią nienawidzić za kolor skóry, religię, a nawet orientację, zwłaszcza gdy ta nienawiść jest bezkarna. Wyobraź sobie siebie w sytuacji bez wyjścia. Nie masz nikogo, komu możesz się zwierzyć. Wyobraź sobie, że cały świat jest przeciwko Tobie. To nie jest takie łatwe. Z tym się nie walczy" - brzmią słowa ze spotu.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć w tym przedsięwzięciu udział również dlatego, że to łamie stereotypy. Ciągle słyszymy, że młodzi ludzie nie są zainteresowane tym, co dzieje się w polityce czy w kwestiach społecznych. A tu mamy namacalny przykład, że jest inaczej - mówi Wojciech Piątkowski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wygodnie na telefonie w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM