Zabójstwo w szkole w Warszawie. Jest akt oskarżenia dla 15-latka. "Popełniał czyn w sposób planowy"

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 15-letniemu Emilowi B. w sprawie zabójstwa w szkole w warszawskim Wawrze. Nastolatek miał dziewięciokrotnie ugodzić nożem o rok starszego kolegę i - jak wskazują śledczy - działał w sposób zaplanowany.
Zobacz wideo

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś, akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. - Prokurator zarzuca Emilowi B. popełnienie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim - precyzuje rzecznik.

Saduś wskazuje, że z ustaleń śledztwa wynika, iż 15-latek przygotowywał się do popełnienia przestępstwa i wykonywał je w sposób planowy. W czasie zdarzenia Emil B. miał być pod wpływem substancji psychoaktywnych, choć - jak podaje rzecznik - z treści opinii sądowo-psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji wynika, że dopuszczając się zabójstwa 15-latek był w pełni poczytalny.

Rzecznik prokuratury zaznacza, że Emil B. nadal przebywa w tymczasowym areszcie, choć środek ten jest stosowany wobec nieletnich tylko w wyjątkowych wypadkach.

Zabójstwo w szkole w Wawrze

O sprawie zabójstwa w szkole w Wawrze informowaliśmy w TOK FM wielokrotnie. Wszystko wydarzyło się 10 maja tego roku. 15-letni Emil B. śmiertelnie ranił nożem 16-letniego Kubę.  Raniony ostrzem nastolatek zmarł. Po tragedii Emil B. został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Sąd zdecydował też o poddaniu nastolatka obserwacji psychiatrycznej, która się zakończyła.

Dzień po zabójstwie sąd zdecydował o przekazaniu sprawy prokuraturze. Wówczas do sądu wpłynęło zażalenie obrońcy na tą decyzję. Zażalenie złożyła także matka i ojciec chłopaka.

Na początku października Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe zdecydował, że Emil B. będzie odpowiadał za zabójstwo jak dorosły. "Sąd oddalił wszystkie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego, co oznacza, że będzie prowadzone postępowanie i będzie odpowiadał na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie karnym, potocznie mówiąc jak dorosły" - przekazał PAP sędzia Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Pod koniec października z kolei Emil B. usłyszał zarzut zabójstwa. - Nastolatek nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień - mówi Marcin Saduś i dodaje, że ten zarzut jest doprecyzowany względem tego, który usłyszał w maju odpowiadając przed sądem rodzinnym.

Emilowi B. grozi do 25 lat więzienia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM