"Dziś sędziowie - jutro Ty!". Protesty w obronie sądownictwa w całym kraju [MAPA]
Chodzi o proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w prawie, które mają wprowadzić surowe kary dla sędziów między innymi za podważanie legalności nowej KRS.
Środowe protesty odbywają się pod hasłem: "Dziś sędziowie - jutro Ty!". Największa demonstracja ma się odbyć w Warszawie - przed budynkiem Sejmu na ulicy Wiejskiej. W innych miastach organizatorzy manifestacji zapraszają mieszkańców przed budynki sądów lub na lokalne rynki. Ponadto, w niektórych miastach za granicą demonstracje mają się odbyć przed ambasadami - tak ma być choćby w Berlinie. Dokładną mapę z wykazem demonstracji można znaleźć tutaj.
Wykaz demonstracji w obronie sądownictwa Mat. organizatora
Do wspólnego sprzeciwu wobec planowanych zmian w prawie dotyczących sądownictwa zachęcają środowiska prawnicze, przedstawiciele sędziów, adwokatury, organizacji pozarządowych, a także ludzie świata nauki. Warto bowiem przypomnieć, że liczne wydziały prawa polskich uniwersytetów krytycznie odnoszą się do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian.
Profesor Marcin Matczak przestrzega przed narracją, która każe wierzyć, że te demonstracje mają charakter polityczny. Jego zdaniem to walka o wartości. - Jeżeli ktoś wychodzi o broni godności czy wolności, to nie mówimy, że jest upolityczniony. A kiedy sędziowie wychodzą i bronią niezależności sądownictwa, która obok wolności i godności jest [zapisana] w konstytucji, to nagle mówi im się, że są upolitycznieni - stwierdza.
Sąd Najwyższy ostrzega przed opuszczeniem UE
Zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy dyscyplinującej sędziów zakłada m. in. ograniczenie roli samorządów sędziowskich i kary dla sędziów, którzy np. będą podważać status innych sędziów - w tym tych powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Opozycja i sędziowie nazywają go "ustawą kagańcową". W zeszłym tygodniu projekt ten został złożony w Sejmie. Posłowie mają się nim zająć jeszcze w tym tygodniu.
We wtorek niezwykle krytyczną opinię wobec projektu PiS wydał Sąd Najwyższy. Jego przedstawiciele podkreślają, że zmiany proponowane przez rządzących stanowią "realne zagrożenie dla niezależności sądownictwa w Polsce". Przestrzegają też, że projekt jawnie stoi w sprzeczności z prawem unijnym i może doprowadzić do wyjścia naszego kraju z Unii Europejskiej.
Dokładną analizę projektu PiS zapowiedziała już Komisja Europejska.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
Sytuacja Ukrainy "na pograniczu dramatu". "Bez tych pieniędzy nie ma najmniejszych szans"
-
Co dalej z policją przed domem Kaczyńskiego? Przyszły wiceminister ma inny pomysł
-
Były parlamentarzysta PiS zatrzymany przez CBA. Jest komunikat prokuratury
-
Nie będzie już "Wiadomości" TVP. Nowe szefostwo szykuje rewolucję?
-
Lech Wałęsa w szpitalu. "Trafił mnie"
- Hołownia bryluje, ale ekspert ostrzega. "Dwie pastyleczki bromu"
- To nowa szefowa komisji ds. pedofilii. PiS i Konfederacja byli przeciw
- Wybory kopertowe. Będzie komisja śledcza. Jak głosowali posłowie PiS?
- "Sejm i patostreamy to bardzo podobny mechanizm, tylko z eliciarską łatką" [SABAT SYMETRYSTÓW]
- Kogo wyprosił Hołownia? Były minister zdradził tożsamość "intruza"