Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda wyjaśnień od polskiego rządu ws. inwigilowania obywateli
W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prawnicy zwracają uwagę na to, że nasze prawo nie pozwala nam sprawdzić czy na przykład byliśmy na celowniku służb lub czy nas podsłuchiwano i z jakiego powodu. - Dlatego jesteśmy bezbronni i bezsilni - mówi mecenas Mikołaj Pietrzak.
- Nikt nie ma obowiązku nam odpowiedzieć, czy jesteśmy podsłuchiwani. A nawet, gdybyśmy to podejrzewali, to i tak nie możemy pójść do sądu i zażądać, by sąd stwierdził, czy jesteśmy zasadnie czy niezasadnie podsłuchiwani. To narusza przede wszystkim nasze prawo do prywatności - rozwija w rozmowie z TOK FM mecenas.
Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla z kolei, że zakładanie podsłuchów lub szpiegowanie w sieci jest groźne dla wszystkich, a ostatnio szczególnie dla tych, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. - Często jesteśmy wywoływani do tablicy, krytykujemy działania władzy, stąd też potencjalnie możemy być bardziej narażeni na zastosowanie kontroli wobec nas - tłumaczy.
Rząd ma 3 miesiące na odpowiedź
Skargi trafiły do trybunału w Strasburgu na przełomie 2017 i 2018 roku. ETPC uznał, że skargi spełniają wymogi formalne i zakomunikował sprawę polskiemu rządowi. Ten ma teraz trzy miesiące na ustosunkowanie się do pisma Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. ETPC zapytał między innymi o to, czy służby - naruszają prywatność polskich obywateli - inwigilując ich poza wszelką kontrolą.
Jak czytamy na stronie Panoptykonu, na konieczność zmian w polskich przepisach wskazał Trybunał Konstytucyjny już w lipcu 2014 roku. Jednak przyjęte w 2016 roku tzw. ustawa inwigilacyjna i ustawa antyterrorystyczna zamiast ograniczyć apetyt służb na informacje o obywatelach tylko zwiększyły ich uprawnienia, nie wprowadzając przy tym żadnych mechanizmów kontroli. Polska w tym zakresie negatywnie wyróżnia się na tle innych państw unijnych, w których taka niezależna kontrola nad działaniami służb nikogo nie dziwi.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
DOSTĘP PREMIUM
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów. "Taka skala nieprawidłowości nie zdarza się często"
- Kaczyński udobruchał Sikorskiego, ale złe prawo zostało. Biznes w strachu. "Szkodnictwo gospodarcze"