Smog w Polsce. Normy przekroczone w niemal całym kraju

W wielu miejscach Polski daje się we znaki smog. Najgorzej jest dziś na południu Polski, gdzie normy przekroczone są co najmniej kilkukrotnie.
Zobacz wideo

W Rybniku stężenie pyłów PM10 i PM 2,5 wyniosło ponad 1000 proc., podobnie jak w Rydułtowach na Śląsku. W Częstochowie normy pyłów są przekroczone o ok. 500 procent.

Bardzo źle jest w okolicach Krakowa - w okolicznych wsiach i miejscowościach stężenie pyłów sięgnęło 400-500 proc., podobnie jak w samym Krakowie. Sytuacja powoli się poprawia, zwłaszcza na północy i południu miasta. Na południe od Krakowa powietrze też jest dziś dużo czystsze niż wczoraj. Najgorzej oddycha się w paśmie od Oświęcimia przez Kraków do Niepołomic. Winę za to ponosi przede wszystkim utrzymujący się brak wiatru.

Im dalej na północ kraju, tym lepsza jakość powietrza. Na zielono są oznaczone: Trójmiasto, Zachodnie Pomorze i Suwalszczyzna.

Akcja "SMOG" w całym kraju

W czwartkowej akcji, która rozpocznie się o godz. 6 rano, weźmie udział około 5 tys. policjantów ruchu drogowego w całym kraju. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Polski Alarm Smogowy opublikował dane pokazujące, jakie samochody emitują najwięcej zanieczyszczeń:

Policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin. Do tej pory w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili 11 akcji pod nazwą "SMOG". Skontrolowali ponad 268 tys. pojazdów, podczas których zatrzymali ponad 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych.

Czwartkowa akcja SMOG potrwa do godziny 22.00.

TOK FM PREMIUM