Policyjna akcja "Prędkość. Na drogi wyjechało ponad 5 tys. policjantów

W piątek (20 grudnia) na polskich drogach odbywa się policyjna akcja "Prędkość", podczas której policjanci kontrolują kierowców głównie pod kątem przekraczania dopuszczalnej prędkości. Jak jednak zapowiada KGP funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Zobacz wideo

Policyjna akcja "Prędkość" trwa od godz. 6. W tym czasie na drogach w całej Polsce kontrole będzie prowadzić ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy będą mieli do dyspozycji radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

Policja ostrzega, że choć jej działania są wymierzone w kierowców, którzy przekraczają prędkość, to patrole będą zwracały uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, m.in. będą kontrolowały stan trzeźwości i stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Jak informuje KGP w 2019 roku kierowcy - głównie samochodów osobowych - spowodowali ponad 25 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 2087 osób, a ponad 30 tys. zostało rannych. "Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu" - zaznacza policja.

Z danych policji wynika, że nadmierna prędkość doprowadziła do śmierci 726 osób. "Co istotne, jest ona groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka" - przestrzega policja.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM