Co dalej z sędzią Juszczyszynem po decyzji Izby Dyscyplinarnej? "Wątpliwości są, ale powinien wrócić do orzekania"

Do zawieszenia w ogóle nie powinno dojść. Jednak są te wątpliwości, w imię których dzisiaj protestowano w sądzie - mówił w TOK FM Michał Laskowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo

Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna w obowiązkach zawodowych. Tym samym cofnęła decyzję prezesa olsztyńskiego sądu, który w ten sposób ukarał sędziego za nakazanie Kancelarii Sejmu opublikowanie list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Michał Laskowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego, wyjaśniał w TOK FM, że zagadnienie ma "dwie płaszczyzny". - Jednak jest taka, że trzeba zadać sobie pytanie, czy w rozumieniu prawa europejskiej i naszej Konstytucji, to izba jest sądem. Wiele osób udziela odpowiedzi, że "nie". Wówczas nie jest ona władna podejmować takich decyzji – mówił Laskowski. Z drugiej strony jednak, według niego, sama decyzja, w "myśl dotychczasowych standardów" jest "w pełni trafna".- Do zawieszenia w ogóle nie powinno dojść. Jednak są te wątpliwości, w imię których dzisiaj protestowano w sądzie – dodawał. Przypomnijmy, na dzisiejszym posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej nie stawił się ani sam Juszczyszyn, ani reprezentujący go prawnicy - na znak protestu wobec funkcjonowania jednostki sądu.

Maciej Zakrocki przypomniał, że wg Izby Dyscyplinarnej sędzia Juszczyszyn nie miał podstaw, żeby domagać się publikacji list poparcia do KRS, jednak decyzja o jego zawieszeniu była "niezasadna w stopniu oczywistym". Sędzia Laskowski ocenił, że "trzeba się z tym zgodzić". - Sędziowie popełniają czasami błędy. Źle stosują prawo, nie dostrzegają jakiś przepisów. Ale nie można za takie rzeczy w każdej sytuacji od razu pociągać do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego i odsuwać go od czynności. To jest nie do pomyślenia w państwie prawa. Nie można tak postępować, bo krępuje się tym samym swobodę orzekania. Sędziowie będą się bać orzekać – przekonywał Michał Laskowski.

Zdaniem rzecznika SN sędzia Paweł Juszczyszyn powinien teraz wrócić do orzekania. - Powinien to robić przez cały czas. Prezes sądu, który go zawiesił, wykona orzeczenie Izby i sędzia wróci do orzekania. Tak się powinno stać – podkreślał Laskowski.

Cała rozmowa z sędzią Michałem Laskowski już dzisiaj w TOK FM po godzinie 18.40. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
Co dalej z sędzią Juszczyszynem po decyzji Izby Dyscyplinarnej? "Wątpliwości są, ale powinien wrócić do orzekania"
Zaloguj się
 • Lech Pawluk

  Oceniono 13 razy 5

  Szcunuek i uznanie dla tego SEDZIEGO, sędzia bez tzw kręgosłupa, podatny na sugestie swoich zwierzchników nie jest sędzią. Wytczną SEDZIEGO jest USTAWA ZASADNICZA, rozum, roztropność, uczciwość, szacunek do każdego człowieka, nizależność, odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  W kazdeym miejscu pracy po czyms takim dyscyplinarka przeciez on jest pracownikiem suwerena pieprzenie oo trzeciej wladzy jest zwyczajna kpina z istoty jego zawodu, placimy mu i ma wykonywac powierzony mu zakres obowiazkow, bez wychidzenia poza nie. Wyglada na to ze deubekizacja sadow potrwa dluzej, ale dokonczymy testament sierpnia, ja przypomne tylko iz w 1945 spadkobiercy MSZ i SN wywalili prawie 100% wszystkich pracownikow przedwojennych ministerstw.

 • berek-oberek

  Oceniono 8 razy 2

  Naprawdę nie rozumiecie tego? Jeśli w rozumieniu prawa europejskiej i naszej Konstytucji, ta izba (dyscyplinarna) nie jest sądem, zarazem owej Izby "uniewinnienie" Juszczyszyna jest bezprawne. Co teraz Juszczyszyn zrobi, uzna wyrok i pojawi się w pracy, czy też nie uzna wyroku?

 • berek-oberek

  Oceniono 9 razy 1

  Ustawka. Opozycja neguje legalność Izby Dyscyplinarnej, a one się odwija i uwalnia sędziego z zarzutów. Co teraz, to jest k...wa WAŻNE, czy Juszczyszyn uzna tę "opinię" czy też podporządkuje się "decyzji".

 • tomaselli

  0

  Co dalej ? tacy ludzie sa niegodni , zeby byc sedziami !

 • hen.wlo

  Oceniono 10 razy 0

  Wszystko wskazuje na to, że ostatnie poprawki do Ustawy najpierw, wszystko wskazuje na to że zostaną odrzucone przez Senat, póżniej przegłosowane jeszcze raz przez Sejm w zasadniczy sposób przywołają sędziów do przestrzegania Konstytucji. Większość Polaków nie chce widzieć Polaków obracających się w polityce.
  Sędzia będzie zobowiązany do dokonania wyboru : zostaje sędzią lub wybiera politykę.

 • seymir

  Oceniono 5 razy -1

  a co z prezesem sądu który zawiesił sędziego Juszczyna?
  stanie przed izbą dyscyplinarną za to że nie potrafi rozpoznać kiedy można wszcząć postępowanie?

 • kiks11

  Oceniono 11 razy -1

  Prymitywna pisia ustawka. ID jest niezaleznym sądem i nawet takiego lewaka jak p. Juszczyszyn przywraca do zawodu. No nie róbcie sobie pisiaki jaj. Co z Banasiem ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX