Abp. Jędraszewski: Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne

Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne (...) to coś co się narzuca, a ta aktywistka (Greta Thunberg - red.) staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - powiedział krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski.
Zobacz wideo

Arcybiskup był gościem Telewizji Republika. W trakcie rozmowy był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia. "To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci" - odpowiedział duchowny.

"To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga" - stwierdził arcybiskup, który dodał, że "naraz wszystko się kwestionuje czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata, zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka".

Jędraszewski podkreślił również, że wszystkie ruchy lewicowe to jedna wielka inżynieria, próba przekształcenia człowieka i świata na swoją modłę. "Realizm filozoficzny czy chrześcijański polega na tym, że my próbujemy odczytać ten świat. Pytamy o pochodzenie, odczytujemy tajemnice. Ideologia polega natomiast na tym, że są pewne idee, mniej lub bardziej oderwane od rzeczywistości, i siłą próbuje się je wprowadzać w życie ludzi, nie patrząc na koszty. Takim eksperymentem był niewątpliwie komunizm. Niekoniecznie trzeba w ideologii zabijać ludzi fizycznie, ale na pewno dziś próbuje się wyzbyć z nas tego, co decyduje o człowieczeństwie" - tłumaczył na antenie.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (70)
Abp. Jędraszewski: Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne
Zaloguj się
 • Mateusz Doiczman

  Oceniono 22 razy 22

  Bardzo proszę o jeszcze wiecej podobnych tez w wykonaniu hierarchów tego zaklamanego kościoła a może w końcu polskie społeczeństwo się obudzi i zobaczy że żyje w XXI wieku a nie w średniowiecznej Europie wypraw krzyżowych.

 • realizmforte2

  Oceniono 18 razy 18

  "Ekologizm to sprawa bardzo niebezpieczna" dla facetów w sukienkach, którzy niczego się tak nie boją, jak ludzkiej świadomości. Tylko w społeczeństwach mało świadomych kler ma szansę się jeszcze utrzymać. Stąd histeryczne zbiegi aby zatrzymać ludzi w ewolucji.

 • marudna.maruda

  Oceniono 16 razy 16

  Panie biskupie, zamilcz pan albo wypowiadaj się na tematy związane z wiarą i jej przestrzeganiem. Zaczynając od pedofilii w kościele. Znakomicie panu wychodzi pouczanie i straszenie ogniem piekielnym, w który najwyraźniej pan nie wierzy. Bo gdyby pan wierzył, to nie musielibyśmy słuchać/ czytać pana wypowiedzi.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 20 razy 16

  Co TEN ZBOCZENIEC PEDERASTA może wiedzieć o ekologii , oszust i faryzeusz . Pognać ten Kler fałszywy chciwy , pazerny i przestepcY.

 • Rafał

  Oceniono 15 razy 15

  Panie Jędraszewski a czy w Bibli jest coś na temat pedofilii, wtrącaniu się księży w politykę, dzieleniu ludzi na lepszych czy gorszych czy o życiu hierarchów kościoła w takim przepychu? By pouczać i krytykować innych samemu trzeba być czystym. A to co głosicie nie ma nic wspólnego z chrześcijanizmem

 • pritchard

  Oceniono 18 razy 14

  Najbardziej niebezpieczne zjawisko to bęcwał Jędraszewski.

 • kotkluska2016

  Oceniono 16 razy 14

  Leczyć, leczyć i jeszcze raz leczyć, a nie cytować w masowych mediach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX