IMGW ostrzega przed oblodzeniami. Od piątku śnieg także w centrum kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia o możliwych oblodzeniach dla południowych powiatów województw: małopolskiego i śląskiego. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Zobacz wideo

Na terenie woj. małopolskiego ostrzeżenie dotyczy pięciu powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego, a w na Śląsku - dwóch: cieszyńskiego i żywieckiego.

Według prognoz IMGW po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem (lokalnie także mokrego śniegu) mogą zamarzać drogi i chodniki. Temperatura na wskazanym obszarze może spaść przy gruncie do ok. -2 st.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Pogoda. Śniegu będzie przybywać

W drugim dniu Bożego Narodzenia w Polsce zachmurzenie przeważnie duże, gdzieniegdzie przejściowo zmniejszające się do umiarkowanego. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie także deszczu ze śniegiem, w obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach śniegu.

Przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach miejscami o 10 cm, na Podhalu maksymalnie o 5 cm.

Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 3 st. do 5 st., nad morzem miejscami około 6 st., w obszarach podgórskich od 0 st. do 2 st. Wiatr na ogół umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek na południu zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, okresami zmniejszające się do umiarkowanego. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie samego śniegu. W obszarach podgórskich i w górach opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach maksymalnie o 10 cm, na Podhalu miejscami o około 5 cm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 1 st. do 4 st., w obszarach podgórskich od -2 st. do 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej, porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 4 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 2 st. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni.

W piątek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, pod wieczór możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, północno-zachodni i północny.

DOSTĘP PREMIUM