Atak na działaczy Food Not Bombs. Areszt dla jednego z zatrzymanych mężczyzny

Jak poinformował rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej, sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny podejrzanego o napaść na członków Food Not Bombs. Mężczyźnie przedstawiono m.in. zarzut publicznego propagowania faszyzmu.
Zobacz wideo

W ostatnią niedzielę członkowie organizacji Food Not Bombs (FNB) rozdawali przed wejściem do stacji metra Centrum posiłki potrzebującym. Na nagraniu umieszczonym na koncie FNB na Facebooku widać, jak trzech mężczyzn podchodzi do osób związanych z tą organizację i niszczy im baner. "Oblano nas gazem, poszarpano oraz zwyzywano" - podali na Facebooku działacze. Mężczyźni mieli również wznosić nazistowskie gesty i okrzyki oraz atakować przypadkowych przechodniów.

Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali w związku ze sprawą 16-letniego mężczyznę. Następnego dnia zatrzymano 22-latka. Drugiemu z mężczyzn śledczy przedstawili łącznie siedem zarzutów, w tym zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa (art. 256 kk).

Pozostałe zarzuty dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej zarówno członków FNB jak i osób, które zareagowały na napaść (art. 217 a kk oraz art. 217 kk), znieważenia (art. 216 kk) oraz zmuszania pokrzywdzonych przemocą do określonego zachowania (art. 191 par. 1 kk). Jak poinformował prok. Łukasz Łapczyński, zarzuty te dotyczą popełnienia przestępstw w warunkach występku chuligańskiego. Ponadto czyny z art. 217 kk oraz 216 kk, ścigane z oskarżenia prywatnego, prokurator objął ściganiem z urzędu.

- Po wykonaniu czynności z podejrzanym prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Posiedzenie aresztowe odbyło się dziś rano. S±d podzielił argumentację wskazaną we wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Policjanci ustalili również dane trzeciego mężczyzny biorącego udział w zajściu. Z informacji, które przekazała w czwartek PAP Komenda Stołeczna Policji wynika, że jest on w dalszym ciągu poszukiwany.

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) to oddolna inicjatywa polegająca na rozdawaniu osobom potrzebującym wegetariańskich lub wegańskich posiłków. Akcjom towarzyszy przekaz antywojenny. W Warszawie akcja odbywa się cyklicznie - w każdą niedzielę o godzinie 18 przy stacji metra Centrum.

DOSTĘP PREMIUM