Pogoda coraz bardziej zimowa: Na Kasprowym Wierchu ponad metr śniegu. IMGW ostrzega przed oblodzeniami

Pogoda w weekend będzie nieco bardziej zimowa niż w ostatnich dniach. IMGW ostrzega przed oblodzeniami i opadami śniegu na południu kraju. Na Kasprowym Wierchu rano było ponad metr śniegu i 9 stopni mrozu. Śniegu przybywa również w Beskidach.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla większości województwa warmińsko-mazurskiego oraz południowych powiatów Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia.

Według prognoz IMGW, na tym obszarze po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem mogą zamarzać drogi i chodniki.

W górach śnieg

Dodatkowo dla pojedynczych powiatów Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia wydano alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Chodzi m.in. o powiaty żywiecki, tatrzański i bieszczadzki.

Pierwszy, najniższy stopień ostrzeżenia, oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Prognoza pogody na weekend 28-29.12Prognoza pogody na weekend 28-29.12 IMGW

Ponad metr śniegu na Kasprowym Wierchu

Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu w piątek rano wynosiła 107 cm; na szczycie było dziewięć stopni mrozu.

Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się w wyższe partie gór, należy mieć ze sobą sprzęt do zimowej turystyki, na przykład raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę.

Tatrzańskie jeziora skute są cienką warstwą lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać.

Przybywa śniegu w Beskidach

Zabieliły się również Beskidy; śniegu wciąż przybywa. Ruszają kolejne wyciągi, m.in. w Szczyrku i Istebnej. Warunki na trasach są jednak dość trudne. Śnieg jest mokry – podali w piątek goprowcy.

Na trasach w Beskidach leży do 30-40 cm śniegu. Ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Dariusz Kubala poinformował, że warunki są na ogół dość trudne. - Śnieg jest mokry, ciężki. Dla początkujących narciarzy mogą to być nawet warunki bardzo trudne – poinformował.

W zachodniopomorskim ostrzeżenia przed wysokim stanem wody

Natomiast dla województwa zachodniopomorskiego IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Prognozuje się tam wzrost stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

"W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w ujściowym odcinku Odry przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, na Zalewie Szczecińskim powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - podał  Instytut.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. W przypadku przekroczenia stanu alarmowego wydawane jest ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia. Zgodnie z prognozami IMGW alert powinien obowiązywać do niedzieli.

TOK FM PREMIUM