Co Hołdys dopisałby dzisiaj do "Autobiografii"? "Wymieniłbym 'martenowski stawiał piec' na 'ścigał sędziów po ulicach'"

- Zastanawiałem się, co tu można powiedzieć, kiedy ja żyję w takich interwałach, że właściwie każda władza została przez poprzednią oskarżona i albo ktoś zmarł, albo został internowany, albo został wsadzony do więzienia - mówił Zbigniew Hołdys w Poranku Radia TOK FM.

Jacek Żakowski pytał Zbigniewa Hołdysa w Poranku Radia TOK FM, co artysta dopisałby do "Autobiografii", kiedy patrzy na to, co dzieje się obecnie w Polsce. 

- Powtórzyłbym te same zwrotki, tylko wymieniłbym "martenowski stawiał piec" na - powiedzmy - "ścigał sędziów po ulicach, skandując, że to są złodzieje". Bo przecież my żyjemy w czymś takim, jak kołowrotek chomika - stwierdził, tłumacząc, że przed przyjściem do programu zastanawiał się, co można powiedzieć, chcąc podsumować rok lub pewien okres. - Zastanawiałem się, co tu można powiedzieć, kiedy ja żyję w takich interwałach, że właściwie każda władza została przez poprzednią oskarżona i albo ktoś zmarł, albo został internowany, albo został wsadzony do więzienia - mówił gość TOK FM. 

- Między zbawcami a złodziejami. Aktualna władza to zbawcy, poprzednia to złodzieje - dopowiedział dziennikarz.

Hołdys odniósł się również do dzisiejszego "problemu z Putinem". Prezydent Rosji wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

- Jest wielka nerwica, no bo coś trzeba zrobić (...). Słowa poważne zostały rzucone (przez Władimira Putina - red.) w światowy eter. I my mamy coś z tym zrobić. Przez kilka dni trwają prawdopodobnie jakieś prace, powstaje w końcu jakiś tekst (oświadczenie premiera - red.), a we mnie nie ma entuzjazmu. Mam ambiwalentny stosunek do tej sprawy, ponieważ w moim życiu bohaterami byli żołnierze Armii Ludowej, potem żołnierze Armii Krajowej, a potem Żołnierze Wyklęci, a tamci wszyscy poprzedni zaczęli być "be". Jakbyś tak spojrzał na polską historię w wykonaniu samych Polaków... Okrągły Stół nagle się okazuje aktem zdrady, to czy ja wiem, co tam się wtedy działo w 1938 roku? Dlaczego nikt nie powie: połóżmy papiery na stół? - wskazywał Zbigniew Hołdys. 

Gość Jacka Żakowskiego wyjaśniał także, dlaczego jego zdaniem po słowach Putina Polacy poczuli się strasznie. - Bo uderzyło to w montowane w naszej psychice przez kilkadziesiąt lat poczucie wyłącznie ofiary II wojny światowej. My się nie możemy pogodzić z Jedwabnem (...), migamy się - mówił, wskazując na wypowiedzi byłej minister edukacji Anny Zalewskiej, która w programie "Kropka nad i" w TVN nie chciała wprost odpowiedzieć na pytanie, kto jest odpowiedzialny za śmierć Żydów z podlaskiej miejscowości. - Myślę, że Putin gmera w ranie patykiem - podsumował Hołdys. 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Co Zbigniew Hołdys dopisałby dzisiaj do "Autobiografii"?
Zaloguj się
 • 1moco2

  Oceniono 12 razy 6

  Na koniec zauważył: kłamstwo każdy ma za darmo a za prawdę musi zapłacić (porównując TVP i media tzw. "niezależne")

 • 12w12

  Oceniono 5 razy 1

  Zbyszku, nie zwracaj uwagi na wpisy kiboli z ciemnogrodu, ktorzy czepiaja sie stylu Twego ubioru i jednoczesnie nie
  kumaja powagi tekstu.
  -Pamiatam, jak w Sali Balowej powiedziales : " nie bede gral dla czerwonych pajakow" (...)
  Zgadzam sie z Twymi pogladami.
  Pozdrawiam - Slawek

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  Znowu mial farta. Z wyciekiem.

 • robertos27

  Oceniono 7 razy 1

  Tych, co za skatowanie na śmierć człowieka dają 4 i 5 lat więzienia? Też bym takich ścigał.

 • Zygfryd Mamut

  0

  Oj gazeto.pI, nie ładnie jest usuwać komentarze.

  Tym bardziej, że nie były w jakikolwiek sposób obraźliwe.

  INNYM WYTYKACIE CENZURĘ, A SAMI TEŻ JĄ STOSUJECIE !!!

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 6 razy 0

  Hołdys się zabezpiecza, że go uniewinnią jak wpadnie.
  Jak Durczok
  Jak Najsztub...

 • etyk3

  Oceniono 6 razy 0

  ''moimi bohaterami byli żołnierze armii ludowej''
  Hołdys (pseudo)intelektualisto nie kompromituj się dalej

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  Za poprobowal osmiorniczek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX