Marsz Tysiąca Tóg przejdzie przez Warszawę 11 stycznia. Organizują go stowarzyszenia i organizacje prawnicze

Marsz Tysiąca Tóg ma przejść od Sądu Najwyższego, przez okolice Pałacu Prezydenckiego, aż pod Sejm. Chodzi o miejsca związane z łamaniem Konstytucji przez rządzących. "Wszystkie ręce na pokład" - pisze na Twitterze sędzia Dominik Czeszkiewicz.
Zobacz wideo

To ma być Marsz 1000 tóg, choć - jak twierdzą sędziowie, z którymi rozmawialiśmy - spodziewają się, że prawników w togach będzie więcej. Sędziowie chcą po raz kolejny wspólnie z obywatelami pokazać swój sprzeciw wobec planowanych przez rządzących zmian w sądownictwie i pokazać, że nie zgadzają się na upolitycznienie sądów. Chodzi m.in. o "ustawę kagańcową", która przewiduje kary dyscyplinarne m.in. za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów"

Protest 11 stycznia organizują stowarzyszenia sędziowskie, niezależni prokuratorzy i inne organizacje prawnicze.

"Pokazujemy naszą siłę i solidarność. Już organizujcie autobusy, busy, rezerwujcie bilety PKP. My z togami a obywatele z nami. Każdy szykuje flagę polską i unijną. Będzie moc!" - napisał na Twitterze sędzia Dominik Czeszkiewicz ze Stowarzyszenia "Themis".

"Zróbmy wszystko, by nie był to ostatni moment, w którym sędziowie będą mogli bez obawy o konsekwencje wyrazić publicznie swój protest w obronie wartości, którym służą całym swoim życiem zawodowym. Pokażmy także całemu społeczeństwu, które od kilku lat przychodzi na protesty, że jako prawnicy jesteśmy SOLIDARNI. Obywatele potrzebują wyraźnego sygnału, że mogą liczyć na etos, ducha i energię świata prawniczego" - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

"Ustawa kagańcowa" została przyjęta przez Sejm w trybie błyskawicznym, tuż przed świętami. Teraz ma się nią zająć Senat, w którym większość ma opozycja, więc może to trochę opóźnić prace. 

Do idei marszu odniósł się - z sarkazmem - na Twitterze sędzia Jarosław Dudzicz, członek Nowej Krajowej Rady Sądownictwa. "Mam nadzieję, że marsz będzie wyrazem poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości" - napisał Dudzicz.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM