Jest oświadczenie szpitala z Białej Podlaskiej ws. odwołania doktora Riada Haidara

Dr Riad Haidar od 30 lat kierował oddziałem neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej - teraz musi się z tą funkcją pożegnać. Neonatolog-pediatra to w tej kadencji również poseł Koalicji Obywatelskiej, a dyrektorem szpitala, w którym pracuje, od listopada jest radny Zjednoczonej Prawicy. Mieszkańcy Białej Podlaskiej na czwartek zapowiedzieli protest w obronie lekarza.
Zobacz wideo

Dr Riad Haidar przez ostanie 30 lat kierował oddziałem neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej. Teraz poinformował na Facebooku, że stracił stanowisko. "Z ogromnym smutkiem i żalem informuję Was, że decyzją Dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego (radnego Zjednoczonej Prawicy) od 1 stycznia 2020 nie będę już kierował Oddziałem Neonatologicznym w bialskim Szpitalu" - napisał Haidar. Jak podkreślał, jego zdaniem jest to decyzja "wyłącznie polityczna". 

Sam Haidar w tej kadencji został posłem Koalicji Obywatelskiej, wcześniej związany był z lewicą.  - Lekarz i poseł KO Riad Haidar od stycznia nie będzie kierował oddziałem neonatologicznym szpitala w Białej Podlaskiej. Zadecydował o tym dyrektor szpitala, radny Zjednoczonej Prawicy – napisał w poniedziałek na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że Riad Haidar przez ponad 40 lat uratował tysiące maluchów. "Poseł Koalicji Obywatelskiej i jeden z najlepszych lekarzy w kraju od stycznia nie będzie kierował oddziałem neonatologicznym szpitala w Białej Podlaskiej. Decyzję podjął dyrektor szpitala, radny Zjednoczonej Prawicy" - napisał.

Szpital wydaje oświadczenie

Oświadczenie w tej sprawie wydał także szpital. "Należy zaznaczyć, że Pan doktor udziela świadczeń oraz pełni funkcję lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym w oparciu o umowę kontraktową w wyniku konkursu na czas określony, która wygasa 31 grudnia 2019 roku" poinformowano. Jak dodano, w grudniu doszło do spotkania dr. Haidara z dyrekcją placówki. "Została mu przedstawiona jednostronnie podpisana umowa dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan Doktor - nad czym ubolewamy - nie przyjął powyższej propozycji" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono, że na stanowisko ordynatora neonatologii zostanie ogłoszony konkurs. "Dyrekcja szpitala - kierując się przede wszystkim dobrem małych pacjentów - jest otwarta na dalszą współpracę z Panem doktorem Riadem Haidarem" - czytamy w piśmie szpitala. 

Jerzy Owsiak nie kryje zdumienia

Dr Riad Haidar od lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zamieszanie wokół niego skomentował też Jurek Owsiak. We wpisie na Facebooku WOŚP decyzję dyrekcji szpitala oceniono jako "fatalną". "Riad Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie. Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii! Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów. Oddział pracuje i leczy na najwyższym światowym poziomie co było wielokrotnie doceniane, zresztą nie tylko w Polsce" - napisał Owsiak. 

Mieszkańcy Białej Podlaskiej na czwartek zapowiedzieli protest w obronie lekarza.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM