Od północy korzystanie z aplikacji takich jak Uber czy Bolt nielegalne?

Dopóki nie pojawią się odpowiednie rozporządzenia, od północy korzystanie z aplikacji takich jak Uber czy Bolt będzie nielegalne. Od nowego roku wchodzi bowiem w życie "lex Uber", czyli ustawa, która nakłada na twórców aplikacji i kierowców współpracujących z elektronicznymi gigantami nowe obowiązki.
Zobacz wideo

Chodzi m.in. o konieczność uzyskania przez nich licencji na świadczenie przewozów, ale też umożliwienie używania aplikacji w charakterze taksometru i kasy fiskalnej. Jak jednak przypomina Tomasz Fenske, do ustawy brakuje przepisów wykonawczych.

Problem w tym, że w życie wchodzi ogólna ustawa - nie ma natomiast szczegółowych przepisów umożliwiających wykorzystywanie aplikacji w telefonach do rozliczania przejazdów.

To sprawia, że Uber i Bolt z nowym rokiem tracą rację bytu, przynajmniej w świetle polskiego prawa. 

- Właściwie po północy korzystanie z aplikacji będzie nielegalne. Aplikacje takie jak Uber czy Bolt nie mają taksometrów i operują w szarej strefie. 1 stycznia jeśli nie wejdą rozporządzenia, no to będą nielegalne - mówi Jan Zygmuntowski z fundacji Instrat, zajmującej się innowacjami i technologiami. Jednak nawet gdy konieczne rozporządzenia się pojawią, jego zdaniem "lex Uber" niewiele zmieni na rynku poza tym, że przewoźnicy inni, niż taksówkarze, będą mieli licencje. - Przez co ta osoba jest identyfikowana. Do tej pory trudno tak naprawdę powiedzieć, jak dogłębna była ta kontrola. Zauważmy, że większość kierowców Ubera w tym momencie w Polsce to są imigranci z bardzo odległych zakątków świata: Bangladesz, Pakistan, osoby, co do których trudno przeprowadzić taki background. A tylko te osoby godzą się na te pracę, bo stawki są dumpingowe, niszczące rynek- dodaje Zygmuntowski. 

Zdobycie licencji będzie jednak prostsze, bo od nowego roku odpada egzamin z topografii.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Od północy korzystanie z aplikacji takich jak Uber czy Bolt nielegalne?
Zaloguj się
 • bobislaw.borboje

  Oceniono 4 razy 4

  Sr.am na to, co jest w Wolsce legalne, a co nie.

 • Paweł

  Oceniono 4 razy 4

  Pisowscy parlamentarzyści... banda debili i niekompetentnych matołów....

 • diabelmefisto

  Oceniono 3 razy 3

  Oooo ..., a co znaczy;
  „ osoby, co do których trudno przeprowadzić taki background. ”

  Czy ktoś wie hak przeprowadza się „background” ??? :)))
  „Alfabeta” :P to powiedział

 • six_a

  Oceniono 2 razy 2

  dobrze, że stłuczki sopu są legalne.

 • 13piatek13

  0

  Jak dla mnie to rozliczenie przejazdu przez apkę powinno być uznawane, jak zamawiam opti taxi to zawsze mam uczciwie kurs policzony a z samym taksometrem to nigdy nie wiadomo bo jakieś dziwne trasy na około się zaczynają itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX