"Murem za Haidarem". Protest w obronie ordynatora neonatologii w Białej Podlaskiej

Przed szpitalem w Białej Podlaskiej odbędzie się dziś (2 stycznia) pikieta w obronie neonatologa Raida Haidara, posła Koalicji Obywatelskiej. Haidar to lekarz, który odchodzi ze szpitala, bo związany ze Zjednoczoną Prawicą nowy dyrektor nie przedłużył mu kontraktu na stanowisku ordynatora.
Zobacz wideo

Doktor Riad Haidar od 1 stycznia 2020 roku - po 30 latach na tym stanowisku - nie jest już ordynatorem neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej. Nie dostał aneksu do umowy. Zaproponowano mu pozostanie w placówce, ale jedynie jako lekarz, na co się nie zgodził. Szpital w oświadczeniu tłumaczył, że dr. Riadowi Haidarowi została przedstawiona propozycja dalszej współpracy na dogodnych warunkach. "Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan Doktor - nad czym ubolewamy - nie przyjął powyższej propozycji" - napisano w oświadczeniu.   Podkreślono, że na stanowisko ordynatora neonatologii zostanie ogłoszony konkurs. "Dyrekcja szpitala - kierując się przede wszystkim dobrem małych pacjentów - jest otwarta na dalszą współpracę z Panem doktorem Riadem Haidarem" - napisano.

W rozmowie z reporterką TOK FM Anną Gmiterek-Zabłocką lekarz tłumaczył, że nikt nie może być na zawsze dyrektorem czy ordynatorem, jednak zdecydował się na odejście wskutek sposobu załatwienia tej sprawy przez dyrekcję szpitala. - To było poniżające - mówił lekarz.

W obronie dr. Haidara stanął m.in. Jurek Owsiak, bardzo wysoko oceniając prowadzony przez lekarza oddział dla wcześniaków. O wyjaśnienia poprosił dyrektora szpitala również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Pikieta w obronie Riada Haidara

W obronie lekarza stają również pacjenci. Zainteresowanie dzisiejszą pikietą wyraża na Facebooku prawie 10 tys. osób. "Nie pozwólmy dyrektorowi Chodzińskiemu uprawiać w szpitalu polityki kosztem dzieci! Decyzją dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego od 1 stycznia 2020 r. Doktor Riad Haidar nie będzie już kierował Oddziałem Neonatologicznym. Spotkajmy się 2 stycznia pod Szpitalem i głośno wyraźmy swój sprzeciw wobec decyzji dyrektora Chodzińskiego" -  napisali organizatorzy wydarzenia.

Informacja o pikiecie na FacebookuInformacja o pikiecie na Facebooku Screenshot Facebook

Pikieta w obronie lekarza ma się zacząć dziś o godz. 15.45 przed szpitalem przy ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej.

Riad Haidar: Nikt z dyrekcji nie powiedział nawet "dziękuję"

Sam lekarz napisał w środę wieczorem na Facebooku: "Spakowałem się i pożegnałem z załogą. Dyrekcja nie uznała za stosowne powiedzieć choćby dziękuję".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM