27 lat temu odbył się pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dokładnie 27 lat temu - 3 stycznia 1993 roku - odbył się pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - To miał być zwykły happening - mówił Jurek Owsiak. Tymczasem udało się zebrać ponad 1,5 mln dolarów, a WOŚP już na trwałe zagościł w Polsce i na świecie.
Zobacz wideo

Tematem pierwszego finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co w przeliczeniu po ówczesnym kursie dawało około 2,4 mln złotych. Za te pieniądze udało się kupić sprzęt dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i dziesięciu innych oddziałów kardiochirurgicznych. Dostarczono do nich między innymi kardiomonitory, inkubatory, defibrylatory, pompy strzykawkowe czy respiratory.

Pierwszy finał został zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację. Obok Jerzego Owsiaka, widowisko prowadziła Agata Młynarska, była dziennikarka Telewizji Polskiej.

Jurek Owsiak i Agata Młynarska podczas finału WOŚP w 1993 rokuJurek Owsiak i Agata Młynarska podczas finału WOŚP w 1993 roku MICHAŁ MUTOR

Podczas pierwszego finału WOŚP nie była jeszcze fundacją - oficjalnie została założona dwa miesiące później - w marcu - między innymi przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak i kardiochirurga dziecięcego Bohdana Maruszewskiego.

- Na początku nie było w ogóle sztabów. My punkowcy - jako wolontariusze WOŚP w latach '90 - odpowiedzieliśmy po prostu na apel Jurka Owsiaka. Wysyłało się kartkę do Jurka, w zamian otrzymywało się papierową ankietę, którą trzeba było wypełnić i znów pocztą odesłać, a Jurek z kolei odsyłał kartkę z identyfikatorem i serduszka - wspominał z okazji 25-lecia WOŚP na antenie TOK FM Krzysztof Dobiec, rzecznik fundacji. - Dopiero z roku na rok dokładało się nowe elementy i angażowało się coraz więcej osób - dodał.

Warszawski finał WOŚP, styczeń 1993 r. (fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta)Warszawski finał WOŚP, styczeń 1993 r. (fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta) Warszawski finał WOŚP, styczeń 1993 r. (fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl)

Jerzy Owsiak, finał WOŚP w 1993 r.Jerzy Owsiak, finał WOŚP w 1993 r. Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Walter Chełstowski i Jurek Owsiak na finale WOŚP w 1993 roku (Fot. Michał Mutor/Agencja Gazeta)Walter Chełstowski i Jurek Owsiak na finale WOŚP w 1993 roku (Fot. Michał Mutor/Agencja Gazeta) Walter Chełstowski i Jurek Owsiak na finale WOŚP w 1993 roku (Fot. Michał Mutor/Agencja Wyborcza.pl)

Początkowo do 2001 roku finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku. Od 2002 roku Finał WOŚP jest organizowany w drugą niedzielę roku, czyli pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017 roku, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku - 15 stycznia).

W ciągu wszystkich 27 finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 100 000 000 zł. Prawdziwie rekordowy był finał ubiegłoroczny, którego celem był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Udało się zebrać blisko 176 mln zł. W akcję zaangażowało się 1687 sztabów (w tym 86 zagranicznych) i 120 tys. wolontariuszy, a do darczyńców trafiło ok. 35 mln serduszek.

28. Finał WOŚP już 12 stycznia

Z kolei najbliższy, 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. W jego trakcie pieniądze będą zbierane na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej.

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak został laureatem ubiegłorocznej nagrody specjalnej Radia TOK FM. Odbierając nagrodę, mówił o początkach WOŚP - o tym, dlaczego zdecydowano się organizować finały zawsze zimą, a nie latem i o sukcesie kolejnych akcji. Podkreślał, że w dużej mierze o wielu sprawach zdecydował przypadek. - To miał być zwykły happening, a nagle się okazało, ze Polacy potrafią robić tak wspaniale rzeczy - mówił.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM