Afera KNF. Jest akt oskarżenia w sprawie Marka Chrzanowskiego

Jest akt oskarżenia przeciwko Markowi Chrzanowskiemu, byłemu szefowi Komisji Nadzoru Finansowego - podaje "Gazeta Wyborcza". Katowicka prokuratura zakończyła śledztwo w tej sprawie.
Zobacz wideo

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", śledztwo przeciwko Markowi Chrzanowskiego zakończyło się 31 grudnia 2019 roku. O wystawieniu aktu oskarżenia poinformował dziennikarzy pełnomocnik właściciela Getin Banku Leszka Czarneckiego - mecenas Roman Giertych. To od Czarneckiego były już szef KNF Marek Chrzanowski zażądał 40 milionów złotych za - jak pisze "GW" - ochronę banku przed działaniami rządu.

Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada 2018 roku. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Marek Chrzanowski został aresztowany na dwa miesiące

Afera KNF

Przypomnijmy, "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Leszek Czarnecki dysponuje nagraniem, na którym jego zdaniem, Marek Chrzanowski, ówczesny szef Komisji Nadzoru Finansowego, składa mu propozycję korupcyjną. Chodzi o zatrudnienie znajomego adwokata - Grzegorza Kowalczyka, w zamian za przychylność KNF dla interesów bankiera i milionera. Z rozmowy wynikało, że jeśli milioner odrzuci propozycję,  jego bank będzie miał nadal kłopoty, upadnie i zostanie przejęty przez państwo. Leszek Czarnecki mówił, że wynagrodzenie Kowalczyka miało wynieść ok. 40 mln zł.

Po publikacji "Wyborczej" Chrzanowski podał się do dymisji z funkcji szefa KNF. 

Jak mówił w TOK FM dziennikarz "GW" Wojciech Czuchnowski, Chrzanowski miał dawać do zrozumienia Czarneckiemu, że działa w porozumieniu z Adamem Glapińskim, prezesem NBP.

Marek Chrzanowski był szefem KNF od października 2016 roku. Na stanowisko to powołany został przez byłą premier Beatę Szydło (jego kadencja powinna trwać pięć lat). Wcześniej był m.in. członkiem Narodowej Rady Rozwoju i członkiem Rady Polityki Pieniężnej - do tej ostatniej powołał go w styczniu 2016 roku Senat z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. 

DOSTĘP PREMIUM