Dr Riad Haidar nie rozumie krytyków Owsiaka i Orkiestry. "Gdyby zabrakło sprzętu od WOŚP, do kogo mieć pretensje?"

- Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, polska służba zdrowia nie wyglądałaby tak, jak wygląda - mówi TOK FM dr Riad Haidar, pediatra-neonatolog z Białej Podlaskiej, który też od wielu lat angażuje się w akcje na rzecz WOŚP. Wspomina, że gdy zaczynał pracę w szpitalu, to na oddziale był tylko jeden respirator. - Gdy był włączony, huczał tak, jakby w pobliżu latał helikopter - opowiada lekarz.
Zobacz wideo

Riad Haidar to pochodzący z Syrii pediatra - neonatolog, który przez 30 lat był ordynatorem oddziału neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej. Stworzonego przez siebie oddziału, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kilkunastu dni dr Haidar nie jest już jednak pracownikiem szpitala - odszedł 1 stycznia po tym, jak nowy - związany ze Zjednoczoną Prawicą dyrektor placówki nie przedłużył mu kontraktu na stanowisku ordynatora. Nie brakowało pacjentów, którzy za lekarzem stanęli murem, organizując manifestacje.

Od lat gra z WOŚP

Dr Haidar od 20 lat stoi na czele sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. Nie inaczej jest i tym razem. Podczas niedzielnego finału doktor również będzie angażował się w zbiórkę na rzecz Orkiestry. Jak mówi, gdyby nie WOŚP, polska służba zdrowia nie wyglądałaby tak, jak wygląda. - Na oddziale, którego byłem ordynatorem, praktycznie 100 procent sprzętu jest sfinansowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - podkreśla.

Przypomina, że gdy zaczynał pracę w szpitalu - na oddziale był tylko jeden respirator. - Gdy był włączony, huczał tak, jakby w pobliżu latał helikopter. To było straszne - śmieje się. I dodaje: "Dziś jest zupełnie inaczej".

- Dzięki WOŚP jest cały zestaw nowoczesnego sprzętu: respiratory, inkubatory, w tym te przystosowane do wykonywania zabiegów u noworodków, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparaty do monitorowania funkcji życiowych noworodka. Jest tego tak dużo, że aż trudno wymienić - mówi.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi udaje się ratować mnóstwo dzieci - nawet tych najmniejszych i najsłabszych, które po urodzeniu dostają ledwie jeden bądź dwa punkty w 10-stopniowej skali Apgar. - Takich przypadków było mnóstwo - podkreśla doktor Haidar i zaznacza, że doskonale pamięta każdy z nich. W rozmowie z TOK FM przytacza historię dwóch chłopców.

- Jeden był praktycznie bez oznak życia. Reanimacja trwała ponad 40 minut. Udało się go uratować. Dziś jest już po studiach, pracuje - mówi. Doktor dobrze pamięta też Kacperka, który w chwili urodzenia ważył zaledwie 390 gramów. - Dzięki sprzętowi od Wielkiej Orkiestry, dzięki szkoleniom, jak ten sprzęt obsługiwać, jesteśmy w stanie być na takim poziomie, na jakim jesteśmy. Kacperek żyje, bardzo dobrze się rozwija, nie ma żadnych problemów - podkreśla lekarz.

"Owsiak to wielki dyrygent"

- Szkoda, że Jurka Owsiaka nie da się sklonować - żartuje Haidar. - To jest wielki dyrygent WOŚP i dzięki niemu ta akcja się rozwija, a liczba osób zaangażowanych jest coraz większa. Dlatego chylę czoła i kłaniam się im wszystkim nisko - mówi.

Wspomina, że gdy zaczynał swoją przygodę z WOŚP, wolontariusze siedzieli niemal do białego rana, licząc zebrany bilon i banknoty. - Wysypywaliśmy pieniądze z puszek i w zamkniętym pokoju wszystko przeliczaliśmy. Potem w środku nocy wsiadaliśmy w samochód i jechaliśmy, by dowieźć te pieniądze do sztabu do Warszawy - opowiada nasz rozmówca.

- Gdyby nie WOŚP nie bylibyśmy w neonatologii tu, gdzie jesteśmy. Neonatologia to dziś bardzo rozwinięta dziedzina nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Oczywiście, WOŚP nigdy nie zastąpi i nie może zastąpić państwa w finansowaniu służby zdrowia, ale jest ogromnym wsparciem. A krytycy Orkiestry i Jurka Owsiaka? Nie rozumiem ich i proponuję, by się zastanowili. Gdyby zabrakło sprzętu od WOŚP, do kogo mieć wtedy pretensje? - pyta dr Riad Haidar.

Posłuchaj całej rozmowy z dr Haidarem - znajdziesz ją w Aplikacji TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (75)
Dr Riad Haidar nie rozumie krytyków Owsiaka i Orkiestry. "Gdyby zabrakło sprzętu od WOŚP, do kogo mieć pretensje?"
Zaloguj się
 • janusz_znafca

  Oceniono 10 razy 6

  Konieczność istnienia WOŚP to kolejny przykład nieudolności i niekompetencji praktycznie wszystkich rządów, niezależnie od strony politycznej. Tej bandzie wąsatych cepów w Sejmie nigdy nie zależało, żeby zrobić coś konkretnego wokół służby zdrowia, no bo przecież Owsiak zawsze wykona za nich robotę. Wszędzie gdzie państwo się miesza, tam jest źle.

 • marudna.maruda

  Oceniono 11 razy 5

  Ponieważ szpital rządowy dobrze wyposażony, a jak przypadkiem jakiś poseł czy inny znaczący funkcjonariusz trafi do przypadkowego szpitala, to otrzyma izolatkę oraz full obsługę, braki w szpitalach nie spędzają snu z oczu rządzących. Pretensji nie mamy prawa mieć, mamy być zadowoleni, bo tak władza sobie życzy.
  Za władz poprzednich również szitalom nie wiodlo się najlepiej, ale zamykania oddziałów nie było, a Orkiestrze nie przeszkadzano, wręcz wspierano. Dlaczego teraz taka sól w oku? Moim zdaniem KTOŚ chce za wszelką cenę zniszczyć tych, którym się powiodło. nie tylko Owsiakowi.

 • batura3

  Oceniono 10 razy 4

  Jakby to powiedział średnio inteligentny przydupas Błaszczak - wina Tuska:)))

 • zwyklaosoba

  Oceniono 8 razy 4

  Dla mnie krytycy pomocy, którą świadczy Wielka Orkiestra to totalni idioci !!!
  Oni pewnie uważają, że napadnięty Izraelita nie powinien był przyjąć pomocy od Samarytanina (Łk 10,30-37), bo pomagający miał niewłaściwe poglądy i był gorszego sortu.

 • tomala44

  Oceniono 5 razy 3

  Lepiej wydawac pieniadze na militarne wspieranie USA niz na ratowanie naszych dzieci

 • antonicholodniak

  Oceniono 9 razy 3

  Jeszcze wczoraj miałem okazję widzieć w wiadomościach TVP 1 Panią prowadzącą wiadomości jak wylewała morze jadu i hejtu na Jurka Owsiaka a reportaż o Jurku Owsiaku był jedną wielką dyskredytacyjną formą przedstawienia jako negatywnej osoby Jurka Owsiaka. W wczorajszych wiadomościach w TVP1 dziennikarze wylewali jad na wszystkich, wczorajszych wydarzeń lecz ja ograniczę się do tej Pani redaktor, która formowała treści o Jurku Owsiaku- jako człowiek logicznie myślący i dorosły a i osoba niepełnosprawna nie mogę wprost uwierzyć, iż tak dorośli ludzie i tak mądrzy bo mają wykształcenia wyższe zachowują się jak ktoś nieświadomy? Ci ludzie działają nie wiem -jak ktoś naprawdę nieświadomy?.. Tu nie chodzi o Jurka Owsiaka. TVP 1 uderza w tysięcy osób i miliony dziś dzieci i osób niepełnosprawnych, osób starszych , którym już pomogła WOŚP, pomaga nadal. Nie rozumiem tych ludzi :( ???!

 • piort.najsztub

  Oceniono 9 razy 3

  W ciągu 27. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld PLN.

 • dabera

  Oceniono 9 razy 3

  matka kurka ma to da. Już podobnie 5 zł dała...niechcący

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX