Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka

Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka - poinformował prezydencki minister Paweł Mucha. Dodał, że Kancelaria Prezydenta czeka na wpływ akt sprawy z prokuratury.
Zobacz wideo

- Prośba o ułaskawienia wpłynęła do Kancelarii. Prezydent wydał w trybie prezydenckim decyzję o wszczęciu postępowania z urzędu na gruncie przepisów Kodeksu postępowania karnego - powiedział w Radiu Plus min. Paweł Mucha. Dodał, że postępowanie się toczy. - Oczekujemy na wpływ akt sprawy z prokuratury - mówił prezydencki minister.

Paweł Mucha podkreślił, że sprawa skazania Jana Śpiewaka bulwersuje opinię publiczną. Jak zaznaczył, "czy są przesłanki i jakie rozstrzygnięcie prezydent podejmie, dzisiaj jest za wcześnie, żeby mówić".

Jan Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który - jak się okazało - nie żył od 1959 roku. 

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. 

23 grudnia ub. roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

TOK FM PREMIUM