TVP ma przeprosić władze Gdańska za materiał o imigrantach. Jest wyrok sądu

TVP Info ma przeprosić władze Gdańska za materiał opublikowany we wrześniu 2016 roku w programie "Minęła 20" i wpłacić 50 tysięcy złotych na cel społeczny - tak zdecydował w piątek warszawski Sąd Okręgowy.
Zobacz wideo

Chodzi o materiał opublikowany 31 października 2016 roku w programie "Minęła 20" w TVP Info. Dotyczył on zaproszenia dla imigrantów wystosowanego przez zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Temat został zilustrowany serią brutalnych zdjęć, które przedstawiały m.in. agresywnych mężczyzn. Po jego emisji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 36 skarg, a TVP zawiesiła jednego z wydawców.

Władze Gdańska pozwały wówczas Telewizję Polską o ochronę dóbr osobistych. Pozew złożył jeszcze Paweł Adamowicz, który został zamordowany podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto domagało się przeprosin i wpłaty 100 tysięcy złotych na cel społeczny.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie, przed którym toczyła się sprawa - przyznał władzom Gdańska rację.

Jak opisuje "Gazeta Stołeczna", sąd zdecydował, że oświadczenie z przeprosinami musi być przeczytane przez prowadzącego program "Minęła 20" w ciągu czterech dni od uprawomocnienia się wyroku. Poza tym, TVP ma opublikować grafikę z przeprosinami na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, a także wpłacić 50 tysięcy złotych na Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Wyrok nie jest prawomocny.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM