Marsz Tysiąca Tóg. Tłum uczestników - także spoza Polski. "Robimy to nie dla siebie"

W Marszu Tysiąca Tóg, według wyliczeń stołecznego ratusza, udział wzięło nawet 30 tys. osób. W demonstracji uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk sędziów z Belgii czy Niemiec. - To bezprecedensowa sytuacja. To pokazuje, jak ważne dla UE jest to, czy będziemy mieli niezawisłe sądy - mówił w TOK FM sędzia Bartłomiej Przymusiński.
Zobacz wideo

- Wzywamy pana, panie prezydencie, prosimy o dochowanie wierności konstytucji, a przez nią i przyjętym traktatom - apelował w wygłoszonym przed Pałacem Prezydenckim przemówieniu sędzia Waldemar Żurek. - My, sędziowie, jesteśmy tutaj w otoczeniu tysięcy obywateli, jesteśmy tu, ponieważ służymy wiernie Rzeczypospolitej i stoimy na straży prawa. Jesteśmy tutaj razem, aby upomnieć się po raz kolejny o dochowanie danego narodowi polskiemu słowa - mówił sędzia. 

Według informacji władz Warszawy, w proteście uczestniczyło ok. 15 tys. osób. 

- Frekwencja przerosła nasze oczekiwania – przyznała w rozmowie z TOK FM sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Jak podkreśliła, najważniejsze jest to, że sędziowie mają tak dużo poparcie ze strony obywateli. - To przecież dla nich protestujemy. To dla nich powtarzamy, że chcemy zmieniać wymiar sprawiedliwości na lepsze, ale według europejskich, a nie wschodnich - mówiła. - Wszyscy, z którymi dziś rozmawiałam, mówili jednym głosem: chcemy normalności - powiedziała w rozmowie z Filipem Kekuszem. 

Warto przypomnieć, że sędzia Barańska-Małuszek już kilka miesięcy temu znalazła się w gronie tych, którymi ze szczególną uwagą przygląda się rzecznik dyscyplinarny sędziów

Marsz Tysiąca Tóg. "Robimy to nie dla siebie"

- Rozmawiałem dziś z wieloma osobami, w tych rozmowach przewijało się to, że nawet jeśli teraz nic się nie zmieni, to robimy to dla naszych dzieci, które mają prawo żyć w kraju, który będzie bezpieczny dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. A warunkiem przynależności do tej wspólnoty jest posiadanie sądownictwa, które nie jest podporządkowane politykom, gwarantujące sędziom niezawisłość - mówił w rozmowie z TOK FM. 

Ustawa, przeciwko której protestują sędziowie, czeka na rozpatrzenie przez Senat. Spodziewać się można, że senatorowie nie przyjmą zaakceptowanych przez sejmową większość rozwiązań. W Senacie, przypomnijmy, ma opozycja, która wielokrotnie krytykowała rozwiązania, które znalazły się w tzw. ustawie kagańcowej. Jeśli senacka większość zgłosi poprawki lub wnioskować będzie o odrzucenie projektu, to ustawa wróci do Sejmu. 

- Jeśli patrzeć na sytuację pod kątem arytmetyki sejmowej, to sprawa mogłaby się wydawać przegrana (to Zjednoczona Prawica ma większość - red.), ale cały czas wierzę, że to poszczególni posłowie zdecydują, jak zapiszą się w historii. Chcemy im dać dziś jasny sygnał: jeśli pozwolicie na uchwalenie tego drakońskiego prawa, to przyłożycie rękę do marginalizacji Polski w UE i jakiekolwiek opowieści, że działaliście dla dobra wspólnego, nie będą brzmiały wiarygodnie - uważa sędzia Przymusiński.  

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Ewa Ivanova mówiła w TOK FM, przed rozpoczęciem marszu, że może się okazać, że to wśród posłów Porozumienia Jarosława Gowina znajdą się tacy, którym zadrży ręka w czasie głosowania w Sejmie i dzięki temu ustawa kagańcowa może przepaść. 

- Nie chciałbym się wdawać w spekulacje polityczne, natomiast wierzę, że ostatecznie to pojedyncza osoba, która ma imię i nazwisko, podejmuje decyzję, czy podnieść rękę za tą ustawą, czy tego nie zrobić - komentował sędzia Przymusiński. 

Marsz Tysiąca Tóg. Zagraniczne wsparcie

Zdaniem rzecznika Iustitii niezwykle ważne jest to, że do Warszawy przyjechali sędziowie z różnych państw UE. - To bezprecedensowa sytuacja. To pokazuje, jak ważne dla UE jest to, czy będziemy mieli niezawisłe sądy - podkreślił. 

Jak mówił reporterowi TOK FM sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, do Warszawy przyjechało około 50 zagranicznych sędziów. To m.in. przedstawiciele Niemiec, Belgii.

- Ale dokładnej liczby nie znam. Dostaliśmy też mnóstwo listów poparcia z najróżniejszych stron Europy i świata. To oznacza, że sędziowie z innych państw uważają, że nasza walka ma sens, że walczymy o pewne wartości, które są wspólne w Unii Europejskiej - podkreślił sędzia Laskowski. 

W marszu prócz sędziów biorą też udział przedstawiciele innych zawodów prawniczych (prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni), ale też przedstawiciele organizacji pozarządowych - takich jak Akcja Demokracja, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Obywateli RP,  Amnesty International.

Całej rozmowy z sędzią Bartłomiejem Przymusińskim wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Marsz Tysiąca Tóg. "Robimy to nie dla siebie"
Zaloguj się
 • robx1

  Oceniono 13 razy 5

  Won czerwono-czarna zgrajo ! Nie potraficie wydac uczciwego wyroku w oczywistych sprawach. Wygrywa ten kto ma wiecej kasy ! Temida powinna byc slepa a nie lasa na srebrniki.

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe, czy przyjechali sedziowie z Hiszpanii. To jedyny kraj Uni , gdzie w wiezieniach przebywaja wiezniowie polityczni.

 • tomaselli

  Oceniono 10 razy 2

  Uważajcie mieszkańcy stolicy na banknoty 50 złotowe, pendrivy, portfele bo idą "roztargnięci" !!!

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  W marszu "tysiąc tóg" uczestniczył niejaki Najsztub :)))

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  Przyjechali sędziowie z Francji... poprotestować sobie... bo gdyby zrobili to samo w swoim kraju to : pała, kopniak i gazem po oczach ! Może do sędziów przemawia tylko policyjna pałka, gaz i policyjny but na du pie ? Może warto tego spróbować w Polsce !!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 13 razy 1

  To jest skandal jedna grupa zawodowa zada od spoleczenstwa wyjecia jej spod kontroli rowniez prawa karnego, inaczej tego sie nie nzawac jak wojna hybrydowa wypowiedziana splleczenstwu wydanemu na laske tej bezkarnej skorumpowanej kasty.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 1

  Glwnie gscie z zagranicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX