Ojciec Gużyński: Dbajmy tę roślinkę pt. WOŚP. Nie pchajmy do tego polityki, bo to jest nonsens

- Jesteśmy, niestety, w takiej sytuacji, że prawdopodobnie nawet poranna kawa ulega politycznej interpretacji. Jesteśmy zarażeni tym, że każdą rzecz traktujemy partyjnie i to jest fatalne - mówił w TOK FM o. Paweł Gużyński, pytany o krytykę pod adresem Jerzego Owsiaka i WOŚP. Dominikanin przyznał, że wrzucił "ze swojego zakonnego kieszonkowego datek" dla Orkiestry.
Zobacz wideo

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się rekordem. W niedzielę udało się zebrać ponad 115 mln złotych, a to nie koniec, bo licytacje trwają. Ostateczny efekt zbiórki mamy poznać 8 marca. Taki wynik już jednak pokazuje, jak wielką popularnością i poparciem cieszy się inicjatywa Jerzego Owsiaka. Niestety także w tym roku finałowi towarzyszyły próby dyskredytowania inicjatywy i krytyka pod adresem jej twórcy. Widać to było m.in. w mediach publicznych. Krytyczne wypowiedzi słychać też było ze strony ludzi Kościoła. 

Piotr Maślak cytował w TOK FM, za stroną Opoka.org.pl, ks. Romana Balunowskiego: "jeśli zabraknie motywacji, by szerzyć miłość do Boga i bliźniego, może się okazać, że organizator akcji czy indywidualny darczyńca postawi siebie na pierwszym miejscu". 

- To jest przykład wypowiedzi, która jest dość typowa dla wielu duchownych: od razu chce się wskoczyć na najwyższy z możliwych poziomów, żeby darczyńca był kimś, kto wierzy w Boga w niezachwiany sposób. Kimś, kto jest wyrobiony duchowo i dysponuje wieloma cnotami. A pamiętać trzeba, że jeśli WOŚP tworzy bardzo szeroką platformę dla każdego gestu dobra, to jest to potencjał, który należy szanować i którym trzeba się cieszyć. A nie człowiekowi, który wykonał prosty gest dobra, mówić, że jego życie pod tym czy tamtym względem odstaje od Ewangelii, w związku z tym, jego grosik wrzucony do puszki jest parszywy. To nonsens - komentował o. Paweł Gużyński. 

Dominikanin nie ma żadnych wątpliwości, że przesłanie towarzyszące zbiórce Orkiestry jest zgodne z zapisami Ewangelii. I nie widzi podstaw do krytyki ze strony osób wierzących czy hierarchów kościelnych.  - Gdyby to nie była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tylko Wielka Katolicka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na czele, której stałby biskup, to wszystko byłoby w porządku (rozliczać czy krytykować, powołując się na zapisy Pisma Świętego - red.) - argumentował zakonnik.

Za dużo polityki

Zdaniem o. Gużyńskiego krytyka pod adresem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doskonale pokazuje jedną z głównych bolączek współczesnej Polski. - Jesteśmy niestety w takiej sytuacji, że prawdopodobnie nawet poranna kawa ulega politycznej interpretacji. Jesteśmy zarażeni tym, że każdą rzecz traktujemy "partyjnie" i to jest fatalne - mówił w rozmowie z Piotrem Maślakiem. Dodał, że dla niego najważniejsze w WOŚP jest to, że akcja buduje "pozytywne mikropołączenia społeczne", których - jako społeczeństwo - bardzo potrzebujemy. 

- Dbajmy więc o tę roślinkę pod tytułem WOŚP i nie narzekajmy, nie kombinujmy. A przede wszystkim nie pchajmy do tego polityki, nie używajmy do interpretacji tego wydarzenia naszych przekonań politycznych, bo to jest nonsens. To, co jest zapoczątkowane przez doświadczenia związane WOŚP, to jest nasz wielki kapitał. Już nie chcę wspominać, że wielki potencjał, który mieliśmy - pod tytułem Solidarność -przemieliliśmy przez naszą nieudolność, codzienną złośliwość i zajadłość. To może tego nie zmarnujemy - powiedział gość TOK FM.

Dominikanin przyznał, że sam też wsparł niedzielny finał WOŚP. - Wrzuciłem ze swojego zakonnego kieszonkowego datek. Miałem prośby, żeby wystawić coś na aukcję, ale siedzę na walizkach, jestem przed przeprowadzką do Rotterdamu, więc nie zdołałem tego zrobić - wyjaśnił dominikanin. 

Całej rozmowy Piotra Maślaka z o. Pawłem Gużyńskim wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (43)
O. Paweł Gużyński: Dbajmy tę roślinkę pt. WOŚP. Nie pchajmy do tego polityki, bo to jest nonsens
Zaloguj się
 • tertio_non_datur

  Oceniono 9 razy 9

  W każdym działaniu na forum wspólnym jest jakaś polityka. Nie wstydzmy się tego.
  Ale partyjniactwo, rozumiane jako bezrefleksyjne popieranie linii jakiejś organizacji, należy zwalczać.

 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 6

  Nie ma takiego miejsca w Polsce, gdzie nie ma polityki. Tutaj więc też będzie, bo Owsiak dobitnie pokazuje nieudolność państwa w zakresie służby zdrowia, ale też udowadnia, że można łączyć ludzi w dobrej sprawie, a nie dzielić i sortować. Najlepszej ze zmian nie przychodzi do głowy, że to nie pojedynczy milioner rzuca pieniądze do puszek, tylko zwykli ludzie, wrażliwi i myślący. I tego się boją, tych myślących. A poza tym- Caritas, komórka kościelna, którą żółć zalewa, że takie duże pieniądze nie idą do nich, a wiadomo, kościelne potrzeby ogromne, większe niż szpitalne.

 • wernyh

  Oceniono 6 razy 4

  Zgroza! 115 milionów na jakiś tam WOŚP! A przecież można było tę sumę lepiej spożytkować, przekazując ją w całości ojcu Rydzykowi albo biskupowi Głódziowi na coś tam do picia.

 • kaczkowski12

  Oceniono 3 razy 3

  Wypowiedż o.Górzyńskiego utwierdza mnie w przekonaniu,że ludzi nie należy dzielic wg poglądów,a po prostu na mądrych i głupich.Niestety,tych drugich jest wiecej i o.Górzyński delikatnie to wypomniał.

 • muzoman

  Oceniono 2 razy 2

  Pewnie, że PIS nie cierpi Orkiestry a Owsiaka mają za diabła. TVP żyje jeszcze Sylwestrem w Zakopanem a Kurski w majtki robi jak Zenek śpiewa.

 • kotkluska2016

  Oceniono 3 razy 1

  Owsikowa zaraza nie cofnie się przed żadną podłością, żeby tylko zaszkodzić rządowi, który dał ludziom 500 plus. Żeby zdradziecko uderzyć w rząd ludu, gotowi są nawet przekazać darmowy sprzęt państwowym szpitalom. Targowica, zdrada, zimne oczy gada. --- Wasza Emilka

 • pieknyinaczej

  Oceniono 1 raz 1

  O. P. Gużyński - trochę naiwności przemawia przez ojca oraz złą diagnozę ojciec postawił - PiS i rządzący trzymają się starej doktryny rzymskiej - "dziel i rządź" - czytaj podzielili społeczeństwa na pół na naszych i wrogów-zdrajców, dzięki czemu napuszczone na siebie masy zajmują się szczuciem na siebie i niczym więcej , a rządzący się bogacą wmawiając jednym i drugim że bronią ich przed tymi drugimi - tzw. zarządzanie przez strach ukazane choć by w baśniach Braci Grimm , no i igrzyska dla mas - Zenon !!!!
  Owsiak załapał się do grupy wrogów-zdrajców - niestety ,
  Warto wskazać że taką samą taktykę stosuje KK, zawsze musi być jakiś wróg z którym walczymy w ramię w ramie z PiS - i chronologicznie zgonie z wyborami:
  - migranci
  - gender
  - lgbt
  wybory minęły i o tych zagrożeniach w TVP już nie słychać !!!

 • ps11111ps

  Oceniono 1 raz 1

  Powiedziałbym "Owsiak na Prezydenta"
  Tylko troche szkoda mi WOŚPu, bo może mocno stracić na zaangażowaniu w politykę. A lepiej nie zabijać tej cennej inicjatywy

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  i cała reszta kościelnych niech z niego bierze przykład

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX