Tłumy Gdańszczan uczciły pamięć Pawła Adamowicza. Minuta braw, zamiast minuty ciszy

Nie minutą ciszy, a minutą braw gdańszczanie upamiętnili wieczorem Pawła Adamowicza. Kilka tysięcy osób wzięło udział w odsłonięciu tablicy na Targu Węglowym w rocznicę zamachu.
Zobacz wideo

Tysiące gdańszczan - podobnie jak przed rokiem - w milczeniu i ze łzami w oczach wspominali i upamiętniali prezydenta Pawła Adamowicza.

W pełnej ciszy, chwilę przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej w miejscu ataku nożownika, wysłuchali słów rodziny zamordowanego prezydenta, w tym słów Magdaleny Adamowicz o zwycięstwie dobra nad złem.

- To, co stało się następnego dnia po śmierci Pawła i dzieje się teraz, rok po tych tragicznych wydarzeniach, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa, że dobro na zawsze na koniec zwycięża - mówiła wdowa po prezydencie Gdańska. 

Tego dowodem był właśnie niezliczony tłum mieszkańców, który w milczącym pochodzie, przy akompaniamencie carillonu, przeszedł z miejsca zamachu do Bazyliki Mariackiej.

- Każdy chyba z nas, z obywateli, myśli o tym, czy można jakieś wnioski wyciągnąć, czy można być lepszym, czy to zło, które się wydarzyło, musiało się wydarzyć - mówił jeden z uczestników pochodu. 

W czasie uroczystości, na scenie, obok rodziny zamordowanego prezydenta - żony Magdaleny, córki Antoniny i brata Piotra pojawili się samorządowcy. Wśród nich prezydenci: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Warszawy - Rafał Trzaskowski, Łodzi - Hanna Zdanowska, Wrocławia - Jacek Sutryk i Sopotu - Jacek Karnowski.

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Pamiątkowa tablica

Pamiątkowa tablica została odsłonięta w pobliżu Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku - w miejscu, gdzie w ubiegłym roku stała scena WOŚP, na której Pawła Adamowicza zaatakował nożownik.

- Ta tablica nie ma być miejscem kultu. Ma być miejscem ku przestrodze, aby złe gesty, słowa, czyny nie zwyciężyły. Panie prezydencie, wierzę, że pana śmierć nie poszła na marne. Wiem, że jesteś tutaj z nami. Zróbmy wszystko, aby ta śmierć nie poszła na marne. Wszystko dla Gdańska. Gdańsk dla wszystkich - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Na płycie umieszczono m.in. słowa, które Adamowicz wypowiedział tuż przed tragedią: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem Solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie".

Obok, na nawierzchni ul. Bogusławskiego, znajduje się podświetlony krzyż z inskrypcją "Pamiętamy. 13.01.2019. We remember". Wyznacza dokładne miejsce, w którym Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony. Twórcą tablicy jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Tomasz Sobisz.

Dziś Pawła Adamowicza będzie wspominać Unia Metropolii Polskich. Rocznicowe obchody zakończą się w środę. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Tłumy Gdańszczan uczciły pamięć Pawła Adamowicza. Minuta braw, zamiast minuty ciszy
Zaloguj się
 • Gambit szachowy

  Oceniono 3 razy 3

  Minuta braw- przyznam że nie rozumiem. Znowu ktoś jakieś zwyczaje nowe wprowadza. Wstyd!!.

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 5 razy 1

  Niezliczony tłum kilku tysięcy osób... Kto wam piszę te teksty??? Poza tym, dobro zwycięży dopiero, jak znikniecie z kart historii.

 • Maksymilian Skała

  0

  Z jednej strony smoleńskie z drugiej Adamowicze, ech ciemnogród rodem z Rosji, gdzie wychwalają na portretach swych ciemiężców.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Na tablicy umiescilbym te oto slowa
  Ha, Jedynym gościem jest Adamowicz, który ma absolutnie mega twarde rzeczy, które mogłyby go wyprowadzić w kajdankach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX