Rok opóźnienia na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy? Samorządowcy chcą podania "realnego terminu" zakończenia inwestycji

Terminowe oddanie jednego z odcinków Południowej Obwodnicy Warszawy stoi pod znakiem zapytania. Chodzi o fragment drogi z ponad dwukilometrowych tunelem przebiegającym pod Ursynowem. Władze tej dzielnicy mówią o ponad rocznym opóźnieniu.
Zobacz wideo

Budowa ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy - zgodnie z pierwotnym planem - powinna zakończyć się w sierpniu 2020 roku. W termin ten nie wierzy jednak burmistrz Ursynowa Robert Kempa. - Każdy, kto cokolwiek wie na temat budowy dróg stwierdzi, że ten tunel nie powstanie do połowy sierpnia tak, jak przewiduje kontrakt. Więc my niezmiennie oczekujemy, żeby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała realny termin zakończenia prac - mówi naszemu reporterowi samorządowiec.

GDDKiA to inwestor Południowej Obwodnicy Warszawy. Odcinek tej trasy przechodzący przez Ursynów jest wyjątkowo skomplikowany, bo przebiega w tunelu znajdującym się pod dzielnicą. Jego długość to nieco ponad 2 kilometry.   

Według burmistrza Kempy, budowa tego odcinka z pewnością się przedłuży. - Dokumenty, które są składane do miasta stołecznego Warszawy wskazują, że te prace będą trwały jeszcze przynajmniej przez rok, jeśli nie dłużej - informuje.

Jest wniosek o wydłużenie prac

GDDKiA nie potwierdza tej informacji. W oficjalnym komunikacie Dyrekcji sprzed kilku dni zapewnia jedynie, że realizowane są wszystkie działania, by inwestycję zakończyć do końca roku.

Przedstawiciel GDDKiA Krzysztof Nalewajko przyznaje jednak, że wykonawcy składali już wnioski o wydłużenie terminu robót (wykonawcą ursynowskiego odcinka jest firma Astaldi). - I dopiero po rozpatrzeniu tych roszczeń będzie można określić, czy termin na zrealizowanie tej inwestycji zostanie wydłużony, czy też nie - stwierdza. Szczegółowych informacji udzielać nie chce. - Nie możemy nic w tej chwili podać. Dopiero po rozpatrzeniu tych wniosków podamy informację, już taką zgodną, że podpisaliśmy aneks wydłużający czas ukończenia inwestycji - informuje. Dopytywany, kiedy można się tego spodziewać, odpowiada: "musimy się uzbroić w cierpliwość".

- Wielokrotnie zapewnialiśmy i postęp prac na budowie to potwierdza, że dokładamy wszelkich starań by odzyskać czas, o jaki wydłużyła się m.in. procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę ze względu na niespotykanie liczny udział społeczeństwa w postępowaniu przed RDOŚ. Wpłynęło wtedy około 8000 dokumentów, a urząd każdy z nich musiał rozpatrzyć - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy odcinka "A" POW. Potwierdza informację inwestora o złożonych wnioskach ws. wydłużenia realizacji inwestycji. Ich treści - jak mówi - nie może ujawniać.

Na zakończenie budowy POW na Ursynowie niecierpliwie czekają mieszkańcy południowej Warszawy, którzy teraz z powodu inwestycji często stoją w korkach

W sumie Południowa Obwodnica Warszawy składa się z trzech odcinków. Pierwszy - od ulicy węzła Puławska do ulicy Przyczółkowej (właśnie ze skomplikowanym tunelem pod Ursynowem), który ma 4,6 km długości. Drugi - od Przyczółkowej do Wału Miedzeszyńskiego (z mostem przez Wisłę) - o długości 6,5 km i trzeci - od Wału Miedzeszyńskiego do Trasy Lubelskiej - liczący 7,5 km długości. Jak informowała "Gazeta Stołeczna", o kilka miesięcy - względem pierwotnych planów - opóźniony jest też odcinek drugi i trzeci.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Rok opóźnienia na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy?
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 10 razy 4

  O przepraszam. W tej chwili nie ma ŻADNYCH opóźnień na budowie... Ewentualne opóźniana pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich i zapewniam, że nie będą większe niż 2 lata...

 • miromaz

  Oceniono 2 razy 2

  Eureka! Wiadomo to już od co najmniej pół roku i brak zimy tu nic nie pomoże, tunelu w tym roku do użytkowania nie oddadzą. I niech nie przyjdzie im do głowy zrywać kontrakt bo wtedy i do końca 2021 go nie oddadzą. Patrząc na zaawansowanie prac to i z mostem, i z 3-cim odcinkiem będą problemy by zdążyć do końca 2020r. Ale do wyborów będzie pasmo nieustających sukcesów a realne terminy pojawią się tydzień później.

 • piotrm74

  Oceniono 6 razy 2

  A.... to tak jak obecne opóźnienie oddania Szpitala Południowego na Ursynowie o 2 lata. Burmistrz jakoś nic nie mówi...

 • talajot

  Oceniono 2 razy 0

  brawo, pięknie
  ani nie podają jakie będzie opóźnienie, ani jaka jest przyczyna tego opóźnienia
  nie mamy pańskiego płaszcz i co nam pan zrobi - wiecznie żywe...

 • to_j_a

  0

  Śmieszna jest ta urzędnicza mowa - wykonawca wnosi o wydłużenie terminu, zapewne dlatego, że wie, że nie ma szans się wyrobić. Urzędnik z GDDKiA stwierdza, że opóźnienia nie ma, a jeśli nawet będzie to oni o tym zdecydują. Czyli jak zdecydują, że nie ma to wykonawca zrobi na czas? Takie ble, ble? A opóźnienie będzie niezależnie od decyzji GDDKiA, pozostaje tylko kwestia czy zaakceptowane aneksem, czy nie i obciążające wykonawce karami umownymi, który może zdecydować, że biznes przestał się kalkulować i zejdzie również z tej budowy, podobnie jak z wielu innych, a budowa stanie na kolejne miesiące inwentaryzacji i poszukiwania nowego (zapewne znacznie droższego) wykonawcy.

 • lignan

  Oceniono 1 raz -1

  Zima ich zatrzymała!

 • piotrm74

  Oceniono 4 razy -2

  Największe opóźnienie w stolicy to wg mnie spełnianie objetnic przedwyborczych, tak dla przykładu darmowa komunikacja dla uczniów szkół ponadpodstawowych....

 • judo

  Oceniono 6 razy -2

  "Każdy, kto cokolwiek wie na temat budowy dróg stwierdzi,
  że ten tunel nie powstanie do połowy sierpnia tak, jak przewiduje kontrakt"

  Ciekawe jakie doświadczenie ma Pan burmistrz w budownictwie
  i ile tuneli nadzorował.

  Być może termin zostanie przesunięty, ale......skąd on wie , że o rok?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX