Komisja Europejska wystąpi do TSUE o środki tymczasowe ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. A to oznacza, że jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

KE 10 października 2019 r. zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

W pozwie, który trafił wówczas do Luksemburga, Komisja zakwestionowała bezstronność i niezależność Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jak również cały system dyscyplinarny, dotyczący polskich sędziów.

W środę o praworządności w Polsce będzie debatował Parlament Europejski. A w czwartek ma on przyjąć rezolucję wzywającą Brukselę do podjęcia specjalnych środków, które skutkowałyby zawieszeniem Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Na dniach spodziewany jest też raport jednej z europarlamentarnych komisji, właśnie w sprawie polskiej praworządności, oraz pilny raport z prac Komisji Weneckiej, przedstawiciele której odwiedzili tydzień temu Polskę - w związku z pracami nad tak zwaną ustawą kagańcową.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Komisja Europejska wystąpi do TSUE o środki tymczasowe ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • kowalskyy49

  Oceniono 9 razy 3

  Hitler zdobył władzę w wyniku demokratycznych wyborów. W wyniku poprawy koniunktury gospodarczej zdobył w pierwszych latach rządów duże zaufanie społeczne. Zaczął od zablokowania trybunału konstytucyjnego i likwidacji niezależności sądów. Wskazanie podobieństwa działań pisbolszewii do działań Hitlera nie jest ani przypadkowe, ani histeryczne lecz nieuniknione.

 • szpung

  Oceniono 2 razy 2

  Hiszpanski czas cojones, jesli sie znow cofniecie, zaglosujemy na tych wariatow z Konfy.

 • kichchi

  Oceniono 1 raz 1

  brawo

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 1

  .
  taaaa….. to będzie super kop szpiczastym butem wymierzony prosto w dziurę dupną starego pierdziocha i tego całego kaczego kurnika....
  .

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Sprawa dojrzewa do mowy krotkiej w stylu hiszpanskiego TK. Wypird....razem z miejcowa targowica.

 • j21p

  Oceniono 5 razy 1

  czemu pozwolilismy zrobic z Polski takie posmiewisko???

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 0

  Ani kroku w tyl. Precz z nadzwyczajna kasta !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Spara dojrzewa do mwy nazej krotkiej w stylu hiszpanskiego TK. Wypird....razem z miejcowa targowica.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Czemu podajecie fakenewsy ??? Przed chwila bylo wyjasnienie rzecznika rzadu , ze chodzi o ustawe z pazdziernika ub. roku !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX