Komisja Europejska występuje do TSUE. Ekspert: Lista zarzutów wobec Polski jest długa, te sprawy widać w Europie

- Lista zarzutów wobec Polski jest długa. Same działania rzeczników też przyczyniły się do działania komisji, kilkadziesiąt zarzutów dla sędziego Markiewicza, sprawa sędziego Juszczyszyna są widoczne w Europie - decyzję Komisji Europejskiej o występienie do TSUE wyjaśnił na antenie Patryk Wachowiec, analityk prawny.
Zobacz wideo

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. A to oznacza, że jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

- Oznacza to, że nie będzie mogła ona działać ani w obecnym systemie dyscyplinowania sędziów, ani w tym, który jest w ustawie tzw. kagańcowej. Trybunał może się do tego wniosku przychylić lub nie - tak tę sytuację na antenie TOK FM tłumaczył Tomasz Bielecki, dziennikarz Deutsche Welle i "Gazety Wyborczej". - Przesłanką do prośby o zabezpieczenie jest przekonanie KE, że zmiany, które dzieją się za sprawą spornych przepisów, są nieodwracalne - dodał. 

Więcej o sprawie mówił Patryk Wachowiec, Centrum Analiz dla Rozwoju, analityk prawny Fundacji FOR. - Zarzuca się Polsce łamanie kilku artykułów traktatu (o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - red.) poprzez: utworzenie Izby Dyscyplinarnej, zasady postępowania przed rzecznikami dyscyplinarnymi, wszczynanie postępowań za kierowanie pytań prejudycjalnych czy za treść orzeczeń - wymieniał Wachowiec.

Jak dodał, wyroku możemy się spodziewać w styczniu 2021 roku, bo trybunał powiedział, że nie obejmie tej sprawy trybem przyspieszonym. - Więc trochę sobie poczekamy. Lista zarzutów wobec Polski jest długa. Same działania rzeczników też przyczyniły się do działania komisji, kilkadziesiąt zarzutów dla sędziego Markiewicza, sprawa sędziego Juszczyszyna - to jest widoczne w Europie - wyjaśnił ekspert. Stwierdził, Komisja Europejska stwierdziła, że sytuacja jest poważna i dlatego zajęła się nią szybko. 

- Mówiło się, że nowa komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova będzie stawiała na dialog, ale coś czuję, że polskie władze nie dały wyboru Komisji Europejskiej. To jest najbardziej naturalne działanie z punktu widzenia ochrony traktatów europejskich - ocenił Wachowiec. Powiedział też, że komisja może żądać nie tylko zawieszenia Izby Dyscyplinarnej, ale też wstrzymanie prac Krajowej Rady Sądownictwa.

Do sprawy odniósł się też rzecznik rządu. - Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z przepisami polskiego prawa, również polskiej konstytucji; traktaty unijne nie regulują w ogóle wymiaru sprawiedliwości poszczególnych krajów członkowskich - powiedział we wtorek Piotr Müller.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Komisja Europejska występuje do TSUE
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  Zarzuty wobec Polski, mesjasza Europy, a nawet świata, pod wodzą polskęzbawcy? Ależ ta Unia sobie pozwala. Takiej zniewagi prezes nie zniesie, sztandar UE każe wyprowadzić z każdego polskiego zakątka, fundusze unijne zwróci, bo to pan honorowy. A naród będzie mu za to pomniki stawiał i świętym za życia ogłosi.

 • Henryk Gasior

  Oceniono 3 razy 1

  A gdzie reszta spraw? Np. TK ? A kiedy coś UE postanowi? W tym wieku czy następnym?

 • tomaselli

  0

  Polska potraktuje wyrok TSUE, jaki by nie byl, podobnie jak hiszpanski sad najwyzszy, czyli po prostu oleje. Z Unia trzeba ostro , to rozumieja!!!

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Komisja Europejska, TSUE, to nie chłystki od Ziobry, słabo wykształceni serwiliści i oportuniści, którzy
  hołdują idei ,,TKM,, Bo jezeli nie teraz to kiedy ? Weszli do PiS-owskiej du&y i próbują się w niej umościc, za wszelką cenę, a zwłaszcza za cenę przyzwoitości. Wszystko ma swój koniec. Prędzej czy pózniej, jak w tym przypadku, Unia Europejska zmusi nas do przestrzegania praworządności w unijnym kraju, odejścia od niezgodnych z unijnym, czyli naszym prawem ustaw wprowadzanych na szybko, zeby tylko zdązyc zawłaszczyc sądy zaczym nam zabronią, na to liczy PiS. Zawłaszczyc jak najwięcej państwowych instytucji, okopac się i powiedziec Unii, ze my juz nie mozemy się cofnąc, ale juz więcej nie będziemy. Tak się złozyło, ze właśnie skumulowały się terminy waznych wyroków i orzeczen, Komisji Europejskiej, TSUE, Komisji Weneckiej, bo zadna z tych instytucji nie uwierzyła w bolszewickie kłamstwa. Teraz przyjdzie nam za to słono zapłacic. A wystarczyło tylko zeby posłowie PO w komplecie przybyli na głosowanie w sprawie TS dla Ziobry. Zeby tylko wykonali to za co wzięli pieniądze. To patologiczne zło jakim jest Jezow Ziobro nie straszyłoby nas swoimi pomysłami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX