CBA zatrzymało lidera mafii lekowej. Grupa skupiła leki o wartości ponad 50 mln złotych

Kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymana w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu lekami.
Zobacz wideo

Białostoccy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie kolejną osobę do śledztwa w sprawie tzw. "mafii lekowej". Tym razem to obcokrajowiec – posiadający podwójne obywatelstwo izraelsko-brytyjskie, a jednocześnie osoba związana z zarejestrowaną w Polsce spółką, która odgrywała kluczową rolę w ramach przestępczego procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował, a także brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie między innymi wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie trafiały poza granice Polski. Procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dzięki TOK FM dowiesz się najnowszych infromacji na temat leków w Polsce. Przeczytaj reportaż Michała Janczury o złym leku wydanym pacjentce. Chora na raka dostała dziesięciokrotnie mocniejszą morfinę >>>

Rozbita przez Delegaturę CBA w Białymstoku grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 milionów złotych.

Zatrzymany mężczyzna zostanie przewieziony do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

To kolejna realizacja w tym śledztwie. W tej samej sprawie w marcu i kwietniu 2019 r. zostało zatrzymanych 10 osób związanych zarówno z hurtowniami farmaceutycznymi, jak też właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty w sprawie przedstawiono 18 osobom.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM