Aktywiści alarmują: Będziemy odbierać zwłoki, a nie żywe zwierzęta. Chodzi o nowy pomysł posłów i... Renaty Beger
Parlamentarny zespół ds. ochrony zwierząt, praw właścicieli zwierząt oraz rozwoju polskiego rolnictwa zaproponował zmiany w przepisach gwarantujące - jak czytamy na stronie Sejmu - "skuteczne i szybkie przywracanie zwierząt właścicielom w przypadku ich uniewinnienia lub umorzenia postępowania". Projektowi zdecydowanie sprzeciwiają się przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt. Przekonują bowiem, że uniemożliwi on przeprowadzenie im jakichkolwiek interwencji w sytuacjach nagłych.
- Projekt zakłada, że organizacje społeczne będą całkowicie pozbawione możliwości odbierania zwierząt właścicielskich z posesji prywatnych, mieszkań, domów czy ogrodów - stwierdza w TOK FM mecenas Katarzyna Topczewska z Fundacji Viva!.
Przykłady interwencji, o jakich mówi prawniczka, często możemy obserwować w mediach społecznościowych. Organizacje pozarządowe podejmują je niemal każdego dnia, a zdjęcia i filmy wstawiają na swoje strony. Nieraz są one bardzo drastyczne. Pokazują np. dziesiątki psiaków poupychanych w ciasnych klatkach w stodole (w pseudohodowlach) lub poranione, wygłodniałe zwierzęta hodowlane, które potem miesiącami dochodzą do siebie.
Aktywiści podkreślają, że jeśli proponowane przez posłów prawo weszłoby w życie - takie interwencje byłyby bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. - Nowelizacja przewiduje, że sama procedura odbioru [zwierząt] będzie musiała być konsultowana z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, który jest urzędem pracującym od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Więc wyłącza się wszystkie interwencje w weekendy czy wieczorami. Zwierzę może konać, wszyscy mają na to patrzeć i nie mogą nic zrobić - stwierdza Michał Kazimierczak z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.
Topczewska przypomina, że organizacje społeczne mają prawo interwencyjnego odbioru zwierząt od 1997 roku, na równi z policją oraz strażą miejską. Zaznacza jednak, że wspomniane służby "rzadko korzystają ze swoich uprawnień". - W 90 procentach są to organizacje społeczne, które odbierają rocznie około 3-4 tysięcy zwierząt - mówi.
Zdaniem Konrada Kuźmińskiego z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, jeśli politykom uda się przeforsować proponowane zmiany, organizacje "nie będą odbierać żywych zwierząt, ale zwłoki". - Te zwierzęta nie doczekają się reakcji odpowiednich organów. Będą konać na oczach swoich oprawców - przekonuje.
Powrót Renaty Beger?
Parlamentarny zespół ds. ochrony zwierząt, praw właścicieli zwierząt oraz rozwoju polskiego rolnictwa liczy 27 osób. Są w nim przedstawiciel Koalicji Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i dwie posłanki Lewicy (Paulina Matysiak i Anita Sowińska). Przewodniczącym jest Jarosław Sachajko z PSL-Kukiz’15.
Przed kilkoma dniami zespół ten spotkał się w Sejmie, aby dyskutować nad kontrowersyjnym projektem. Przekonywali, że sprzeciwiają się "tak zwanym organizacjom ekologicznym", które "deklarują działanie na rzecz dobrostanu zwierząt, lecz w istocie walczą z hodowcami".
- Obecnie można odebrać rolnikowi wszystkie zwierzęta, a on z tego żyje. To nie jest tak, że on trzyma je dla własnego hobby. I rolnicy upadają. Jak ktoś ma psa czy kota, jest z nim związany, odbiera się te zwierzęta. I wtedy zwierzęta cierpią i cierpią ich właściciele, a później latami tych zwierząt nie można odzyskać - argumentował poseł Jarosław Sachajko.
Jedną z aktywnych osób na posiedzeniu zespołu była dawna posłanka Samoobrony Renata Beger, która działa w Polskim Związku Zawodowym Rolnictwa. - Jeśli któraś z organizacji wtargnie na moją posesję, to nie ręczę za siebie - miała powiedzieć w trakcie dyskusji do aktywistów.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych zapowiadają, że jeżeli prace nad projektem zaproponowanym przez posłów będą postępować - ich protesty także będą się nasilać.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?