Jak zmniejszyć ilość śmieci? Samorządowcy chcą nałożyć na producentów specjalną opłatę

Samorządowcy z Unii Metropolii Polskich domagają się wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów, którzy wytwarzają tony śmieci, ale - zupełnie inaczej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej - nie uczestniczą w kosztach gospodarki odpadami. Skutki takich przepisów odczuwają mieszkańcy, którzy za wywóz śmieci muszą płacić coraz więcej.
Zobacz wideo

Według samorządowców najpilniejszym zadaniem dla rządu jest wprowadzenie opłaty dla producentów, która pokrywałaby wszystkie koszty zbierania i odzyskiwania opakowań. W niektórych krajach Unii Europejskiej taka opłata wynosi nawet kilkaset euro za tonę wyprodukowanych opakowań. Jak mówił reporterowi TOK FM wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Polsce wynosi ona mniej niż jedno euro, a wszystko i tak trafia do budżetu państwa, zamiast do samorządów. 

- Nie mamy ani krzty zrozumienia dla faktu, żeby mieszkańcy ponosili koszty, które w normalnych państwach ponoszą firmy, które zatruwają środowisko - podkreślił wiceprezydent. 

Koszty gospodarki odpadami rosną również dlatego, że odpadów, z którymi samorządy muszą coś zrobić, przybywa. Zdaniem wiceprezydenta Gdańska, Piotra Grzelaka, opłaty nałożone na producentów mogłyby to zmienić.

- Bardzo często jest tak, że nie mamy wyboru. Kupując pomidora, musimy kupić go razem z opakowaniem. Kupując mleko, musimy kupić je w plastikowym opakowaniu - wymieniał. 

Samorządowcy chcą też kar dla producentów wprowadzających na rynek opakowania nienadające się do przetworzenia.

W Ministerstwie Klimatu trwają konsultacje w tej sprawie. Resort zapowiada, że jeszcze w tym półroczu przedstawi odpowiedni projekt. Jednym z elementów ustawy będzie też obiecywany przez premiera Mateusza Morawieckiego system kaucyjny na plastikowe butelki.

Za śmieci płacimy coraz więcej

Wywóz śmieci drożeje w całej Polsce. Zarówno duże miasta, jak i mniejsze gminy wprowadzają, już wprowadziły albo zamierzają wprowadzić wyższe opłaty za wywóz odpadów. W wielu miejscach podwyżki oscylują na poziomie bliskim 100 procent. Są jednak i takie gminy, gdzie wynoszą one 200, a nawet 300 procent. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM