"Chcesz znów lepić bałwany?" Nietypowy apel do kierowców

Nietypowy apel skierowany do kierowców pojawił się na kładce dla pieszych nad Trasą Łazienkowską Warszawie. "Chcesz znów lepić bałwany? Wyłącz silnik, kochany/a". Baner ma kilka metrów długości. Nikt się pod nim nie podpisał, ale zapewne stoi za nim ktoś, komu leży na sercu ekologia i walka ze zmianami klimatycznymi.

Baner wywieszono akurat dziś, kiedy notuje się największe stężenie smogu w Warszawie. Mamy również do czynienia w Polsce z najcieplejszą zimą od lat.  W Polsce tegoroczny rekord stycznia padł w Szczecinie - termometry pokazały 14 stopni Celsjusza. Na horyzoncie nie widać ani opadów śniegu, ani większego mrozu, poza nocnymi przymrozkami. Trawniki zdobi zielona trawa, a śnieg leży jedynie w górach.

Dlaczego apel skierowano do kierowców?

Główną przyczyną zmian klimatycznych są gazy cieplarniane, m.in. dwutlenek węgla (CO2). Udział CO2 w powietrzu stale rośnie, a to ma wpływ na efekt cieplarniany i - w efekcie - na zmiany klimatyczne. Dwutlenek węgla emitują zakłady przemysłowe, energetyka, a także transport. 

Zwykły człowiek dla ochrony klimatu może m.in. wybrać transport publiczny zamiast samochodu.

O globalnym ociepleniu opowiadał w TOK FM prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Za nami najgorętsza dekada i drugi najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów rok. Goręcej było jedynie w 2016 roku - i właśnie wtedy zaczęła się seria 4 lat o wyjątkowo wysokiej średniej temperaturze - mówił ekspert.

TOK FM PREMIUM