Cały system dyscyplinarny dla sędziów może zostać zamrożony - mówi TOK FM specjalista od prawa unijnego

Warunek jest jeden: ruch ze strony TSUE. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tak jak chce tego Komisja Europejska - zawiesi działanie kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej SN, to "zamrozi" izbę, ale nie tylko. Konsekwencji będzie więcej.
Zobacz wideo

Jak tłumaczy prof. Rafał Poździk, specjalista od prawa Unii Europejskiej, również tzw. „ustawa kagańcowa” ma ścisły związek z Izbą Dyscyplinarną. Chodzi o to, że zgodnie z tzw. ustawą kagańcową postępowania dyscyplinarne mogłyby grozić sędziom za określone działania, w tym np. za wydane takiego, a nie innego orzeczenia, zamieszczenie wpisu na portalu społecznościowym czy za niewłaściwą - w ocenie władzy - wypowiedź dla mediów. – Projekt tej ustawy zakłada nowe sankcje, nowe obowiązki dla sędziów. Jeśli ich nie będą respektować, to w konsekwencji grożą im postępowania dyscyplinarne, które będzie rozstrzygać ostatecznie ta Izba Dyscyplinarna. A jeśli jej działanie – po decyzji TSUE – będzie wstrzymane, to cały ten system dyscyplinarny będzie zamrożony – mówi profesor.

Izba Dyscyplinarna  przy SN to ostatnia instancja przy dyscyplinarkach. Bez niej system nie działa. Dlatego zdaniem naszego rozmówcy prace nad ustawą kagańcową powinny zostać wstrzymane. Tak się zapewne nie stanie, a to oznacza jedno. – Brnięcie dalej grozi tym, że Komisja Europejska zajmie się kolejną polską ustawą, tzw. ustawą kagańcową, bo nie będzie miała innego wyjścia. Mamy już opinię Komisji Weneckiej, mamy opinie wielu prawników o tym, że ustawa nie powinna być przyjęta, a to oznacza, że będzie kolejna skarga, kolejne postępowanie i to się nie skończy – mówi profesor. Chaos prawny w Polsce będzie się pogłębiał. Bez względu na to, co mówią rządzący.

Profesor podkreśla, że jeśli TSUE wprowadzi w życie decyzję o „zamrożeniu” działania Izby Dyscyplinarnej, rząd będzie się musiał do tego zastosować pod groźbą bardzo wysokich kar finansowych. – W przypadku wycinki w Puszczy było to 100 tysięcy euro dziennie. Nie będziemy teraz spekulować, jakie kwoty tym razem mogłyby wchodzić w grę, ale na pewno niemałe – mówi nasz rozmówca.

Rafał Poździk podkreśla, że w Unii Europejskiej nie było przypadku, by po wprowadzeniu tzw. środka zapobiegawczego przez TSUE – czyli po wstrzymaniu jakichś działań w danym państwie, czy jakiejś decyzji – ktoś się do tego nie zastosował i płacił. Polska odgrażała się, że nie zastosuje się do decyzji TSUE przy wycince w Puszczy Białkowskiej, ale ostatecznie wycinkę wstrzymano.

- Wiem, że jest ze strony rządzących w tej chwili ostra, mocna retoryka, że się nie zastosują, ale myślę, że są to tylko słowa. Przed nami niebawem kolejne wybory, to może mieć z tym związek. Ale prawo unijne na pewno jest władzy znane – dodaje profesor.

System prawny w krajach UE jest różny – przyznaje profesor – ale wartości są wspólne

Profesor dodaje, że Unia Europejska musi reagować na łamanie przez Polskę unijnych zasad. Przyznaje, że prawdą jest, że w krajach Unii każde państwo ma własny system prawny. – Oczywiście, nie wszędzie jest Krajowa Rada Sądownictwa, są różne uprawnienia poszczególnych organów, np. prezydenta, ale to co jest w tej sprawie kluczowe to pewne minimum zasad, które muszą być przestrzegane. Bo od tego zależy, czy prawo europejskie będzie skuteczne i efektywne. Dlatego Unia Europejska i jej organy nie mogą się cofnąć – mówi Rafał Poździk.

Jak podkreśla, jeszcze kilkanaście lat temu nikt w ogóle nie rozważał pewnych kwestii – dziś, m.in. „dzięki” Polsce to się dzieje. – Duch traktatów europejskich, wartości w nich zawartych, jest dziś odkrywany przez konkretne sprawy związane z działaniami czy zaniechaniami państw członkowskich – dodaje nasz rozmówca.

- Jeżeli Unia Europejska nie zareaguje, to kropla, która będzie drążyła, spowoduje, że cały system prawny się rozpadnie. Wszystko jest oparte na wzajemnym zaufaniu, na pewnej lojalności między Unią Europejską a Polską. Dlatego nie może być tak, jak chcą rządzący, by wskazywać unijnym instytucjom „nie wtrącajcie się” – tłumaczy prof. Rafał Poździk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (114)
Cały system dyscyplinarny dla sędziów może zostać zamrożony - mówi TOK FM specjalista od prawa unijnego
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 31 razy 25

  PiS steruje prosto na skaly.
  Bedzie mial 2 wyjscia - albo sie ugnie, albo wyprowadzi Polske z Unii.
  Oba oznaczaja koniec tej mafijnej organizacji.

 • pe_ro

  Oceniono 26 razy 20

  Kluczem do odsunięcia PiSS i powrotem demokracji do Polski jest przegrana Dudusia w najbliższych wyborach prezydenckich. Widzicie z jaką furią przy pomocy kłamliwej propagandy PiSS atakuje marszałka Grodzkiego. Dzięki niemu "w świat" ale również do Polaków przekazywana jest inna narracja co się dzieje w Polsce. Po kolei przestają funkcjonować na zasadach demokratycznych kolejne instytucje zawłaszczone przez opętanego rządzą władzy "kartofla" z Nowogrodzkiej. Czy znacie choć jedną instytucję w Polsce przejętą przez PiSS która zachowała swoją niezależność poczynając od karykatury TK, Sejmu, służalczej TVP, prokuratury czy policji? Miliardowe malwersacje związane z GetBack'iem i rodziną Morawieckich czy dwoma wieżami "kurdupla bez trybu" nigdy nie zostaną wyjaśnione dopóki nie zmieni się władza. TW Balinę nawet bał się wezwać na przesłuchanie prokurator mimo zeznań świadków, że uczestniczył w łapówkarskim procederze. Tak działo się za komuny i takie państwo budują nam współcześni faszyści z PiSSu. Dlatego wszyscy musimy się zjednoczyć w maju, zorganizować tym razem legalny przewrót majowy i obalić bezwolną kukłę która nie tylko łamie Konstytucję ale nie nadaje się nawet do pilnowania żyrandoli.

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 13

  ubeki z pisu zrobią polexit. unia przeszkadza im kraść. chcą dalej dla idei zarabiać po 400tys. na urlopach bezpłatnych

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 13

  Problem leży w tym, że mający zerową wiedzę prawną suweren, NIE CHCE zrozumieć, że prawo Unii, stoi WYŻEJ niż prawo krajowe i że zapis ten nawet jest w Konstytucji. Dla suwerena to "utrata wolności", co PiS w cyniczny sposób powtarza i to wykorzystuje

 • felekstankiewicz

  Oceniono 18 razy 12

  oczywiscie Pan Profesor,wszystko,dokladnie i przejrzyscie wytlumaczyl,ze sfery rzadzacej,i to co mowi KE,i Pan Profesor i inni znawcy prawa i Komisja Wenecka,odbior jest taki jak.......mowil dziad do obrazu....Dlaczego,ano dlatego ze o zadna reforme sadownictwa tu tak naprawde nie chodzi.....stulcie pysk,i ruki po szwam.....taka jest intencjia,tej ustawy.A przy okazji wyszlismy na kompletnych durni...

 • azibii

  Oceniono 15 razy 11

  Tylko radykalne pociągnięcia UE, KE, TSUE zapobiegną pis-degradacji Sądów...
  "...szeregowy pośle Kaczyński, wraz ze swoją świtą, bądźcie przeklęci, za to, że tak bardzo skłóciliście i podzieliliście naród na dwa wrogie rozpalone, zwalczające się obozy, gotowe skoczyć sobie do gardeł przy pierwszej iskrze"...
  "Polityczni Gangsterzy" od kulaweg nawet nie zadali sobie trudu aby stworzyć ustawę karającą sędziów... i przepisali ustawę z bolszewickiej Rasyji jota w jotę...
  Zgodnie z przepisami prawa bolszewicko-radzieckiego (z1956r.) sędziowie mogli być karani przez władzę praktycznie z każdego powodu, z usunięciem z zawodu sędziego włącznie. System kar nadzorował naczelny prokurator ZSRR...

 • ochujek

  Oceniono 17 razy 11

  Czyli szansa na kolejne zwycięstwo moralne naszej dojnej zmiany. Nie dociera do nich że są zacofanymi ludzikami z którymi wstyd się pokazać.

 • zgryz3

  Oceniono 15 razy 11

  Siłą, która zmusi PiS do podwinięcia kociego ogona, będzie pieniądz. A jak to nie pomoże, wstanie z kolan kupiony przecież za pieniądze suweren. I to będzie niechlubny koniec bandyckiego PiS.

 • duck102

  Oceniono 17 razy 9

  Wczoraj prezydent pan stwierdził że wróg stoi u bram.Pisiory powinny wprowadzić mobilizację.Armię podzielić na pół.Połowa uderzy na Moskwę,połowa na Brukselę.Zwycięstwo pewne skoro król i królowa są jacy są.Alleluja!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX